Verejne popravení partizáni nemeckými vojakmi v obci Medzibrod, v okrese Banská Bystrica

Neznámy autor

Neznámy autor - Verejne popravení partizáni nemeckými vojakmi v obci Medzibrod, v okrese Banská Bystrica

Fotografie, ktoré sa nám vzácne zachovali z obdobia SNP, realizovali zväčša anonymní a neprofesionálni fotografi, neraz účastníci bojov v horách.

Fotografie, ktoré sa doposiaľ zachovali, možno na základe obsahu rozdeliť do troch základných okruhov. Po prvé sú to vojenské operácie, presuny a život partizánov v horách. Ďalším motívom sú represálie voči účastníkom povstania a voči partizánskym obciam, ktoré v dôsledku ich pomoci ľahli popolom. A napokon je to povstalecká krajina, ktorá je dokumentovaná po odznení bojov. Pohľad na krajinu je narušený jej zdevastovanými časťami, zvyškami munície a obeťami.

K traumatickým fotografiám patria najmä fotografie vypálených obcí Telgárt a Ostrý Grúň, ďalej podoby odkrývania masových hrobov pri Partizánskom či obrazy popravených partizánov a miestnych obyvateľov. Tieto fotografie nás zasahujú viac než iné, pretože sme spoluúčastní dívania sa na mimoriadne traumatické situácie. Tie stoja v absolútnom protiklade voči oficiálnym fotografiám slovenského štátu. Vo svojej obsahovej naliehavosti demaskujú na oko „bezproblémový a idylický“ život v slovenskom štáte. Bez ich poznania by bol archív STK len fragmentom obrazovej správy o slovenskej krajine a posolstvo o dôsledkoch politiky slovenského štátu by zostalo nevypovedané.

Bohunka Koklesová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 28 cm, šírka 21 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálna kompozícia
vojnový motív
v kolekciách:
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Vojenský historický ústav (VHÚ) - Vojenský historický archív, Bratislava

súvisiace diela

Neznámy autor - Po stopách bezhlavého úteku pučistickopartizánskych jednotiek v Banskej Bystrici - cesta na Donovaly Neznámy autor - Exhumácia mŕtvych v Martine Neznámy autor - SNP – prehliadka terénu. Partizánsky oddiel Stalin František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. Štefan Bednár - Banská Bystrica Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Karol Aufricht - Zrkadlo doby Tibor Borský - 21.8.1968 Jozef Anton Lántz - Obec Svätý Jur Viliam Malík - Zo súboru Repatrianti Jozef Anton Lántz - Pohľad na hrad a obec Červený Kameň Viliam Malík - Bratislava pred Manderlom Anton Podstraský - Banská Bystrica. Galéria najlepších pracovníkov Jozef Cincík - Slovenskí a nemeckí vojaci pri zábave Karol Aufricht - Asfaltéri Martin Martinček - Po žatve II. Iľja Jozef Marko - Byt v pivnici Karol Ondreička - Slovenská Madona Miloš Dohnány - Štúdia. Ihlan Miloš Dohnány - Zátišie spod viechy Konštantín Bauer - Cigánsky tábor Konštantín Bauer - Domy na dedine s figurálnou štafážou Andrej Zallinger - Útek do Egypta Miloš Dohnány - Výstavba železničnej trate Červená Skala - Margecany Ladislav Bielik - August 1968 Giulio Cesare Procaccini - Krst Kristov Mikuláš Galanda - Stretnutie