Traja cigáni

Pál Sziney-Merse

datovanie:
miery: neznáme
výtvarný druh: kresba
žáner: figurálna kompozícia
materiál: lepenka
technika: olej
inštitúcia: Krajské múzeum v Prešove
inventárne číslo: TMP 503
tagy: muž hudba husle rómovia fajka
v kolekciách:

Reprezentatívnym dielom výstavy Vypovedaní je ilustratívna štúdia Traja Cigáni (1890) od uhorského maliara šľachtického pôvodu Pála Szinyei-Merseho (1845 Chminianska Nová Ves – 1920 Jarovnice).  „Jedná sa o prípravnú kresbu, ktorou autor ilustruje báseň Nikolasa Lenaua „Die drei Zigeuner“. Zobrazuje troch potulných muzikantov uprostred maďarskej pustatiny. Ako sa píše v básni, jeden z nich hrá na husliach svoju ohnivú pieseň obklopený červeňou večerného neba. Ďalší fajčí, rozmýšľa, díva sa na nekonečno tejto zeme. Tretí spí na zemi, pričom do jeho srdca preniká sen. Traja hudobníci odpočívajú pod reťazami konárov stromu pod slnečným nebom a nebojácne vzdorujú tomu, čo pre nich osud pripravil“. (Ivana Ramáčová, 2016, Krajské múzeum v Prešove).

Dielo Traja Cigáni je vytvorené skicovitými ťahmi uhlíka a akvarelu na kartóne. Ľahkými a sviežimi ťahmi zobrazuje charaktery troch muzikantov, pričom krajina, pozadie je zachytená len jemnými škvrnami. Dielo je signované na zadnej strane a do zbierky Krajského múzea v Prešove bolo nadobudnuté v roku 1954 kúpou zo starožitníctva Antikva v Košiciach. Pravdepodobne už vtedajší nadobúdateľ, správca zbierky, tušil jeho veľkú hodnotu.

Maliar Pál Szinyei-Merse študoval na Mníchovskej akadémii v rokoch 1864 - 1869.  Neskôr sa stal i rektorom Akadémie výtvarných umení v Budapešti. Svoj výtvarný program rozvíjal na základoch francúzskeho impresionizmu, ktorý mu pomohol rozvinúť subjektívnu harmóniu zobrazenia prírody v časoch silnejúceho vplyvu realistického podania námetu. Szinyei-Merse pôsobil vo Viedni a Budapešti, často sa však vracal do svojho sídla vo východoslovenskej obci Jarovnice, kde nakoniec v roku 1920 umiera. Rodina Szinyeiovcov nechala v obci postaviť neskororenesančný kaštieľ, ktorý neskôr prešiel barokovou úpravou. Po rekonštrukcii kaštieľa v roku 2014 bol verejnosti sprístupnený umelcov ateliér nazvaný „Maľareň“.

Miroslav Kleban ● Vypovedaní - Cigáni v Slovenskom výtvarnom umení 19. a 20. storočia