13. máj 2022
Kolekcia obsahuje 139 diel
3 minúty
„Keď začneš robiť akvarel, podobáš sa človeku, ktorý sadá na loďku a chce na nej doplávať k vzdialenému ostrovu na horizonte. Na tejto ceste ho môže prekvapiť dážď, búrka, vlnobitie, ale on vie, že na ten ostrov dôjde.“

Ladislav Čemický patrí spolu so Zoltánom Palugyaiom medzi priekopníkov akvarelu v slovenskom výtvarnom umení. Hľadal nové výrazové možnosti tejto často podceňovanej techniky, využíval jej jemnosť, priesvitnosť a chvejivú linku. Nadviazal na inovácie impresionistov a inšpiroval sa Palugyaiovým zmyslom pre zachytenie premenlivosti prírodných atmosfér, hoci aj na úkor realistického detailu. 

Čemický obľuboval najmä ranné a predvečerné nálady, keď tvary a farby zmäkčuje opar alebo lúče zapadajúceho slnka. V jeho pohľadoch na zákutia Liptova, Oravy či Turca sa neustále opakujú hmlisté pastviny, siluety hôr plynule pretekajúce v oblohu a trblietavé hladiny potokov a vodných priehrad. Občasný statok, senník či skupina vŕb funguje ako farebný akcent v splývavej harmónii plôch a gradientov. Kontrast výrazných škvŕn na pozadí ucelenej krajiny pripomína subtilné nálady japonských drevorytov alebo čínskeho akvarelu.

Ladislav Čemický – Trnovec, 1982, Slovenská národná galéria

 

Počas piatich dekád tvorby prešiel Čemický v krajinomaľbe postupne od naturalizmu až k lyrickosti, priam muzikálnosti. Zo začiatku motívy najprv kreslil v plenéri a následne vyfarboval v ateliéri, čím vznikala akási parafráza prírody z autorskej pamäti. Neskôr však maľoval celé dielo na mieste, bez kresby a nadbytočného komponovania. S pribúdajúcim vekom sa obracal k čoraz teplejším farebným akordom. Svoju rodnú krajinu pateticky neoslavoval, neskrášľoval, no zdokumentoval jej prírodné tajomstvá a tisíce tvárí oblohy, ktorá ju korunuje.   

...po dokončení akvarelov nikdy neviem ako vlastne vznikli. Rozumová stránka je tu totiž v takom dokonalom súlade s citovou stránkou a tak sa rýchlo realizuje, že vylučuje akúkoľvek špekuláciu.


Väčšinu diel v kolekcii tvoria akvarely, pre doplnenie záberu sme však zahrnuli aj niekoľko olejomalieb, pastelov a gvašov.

Mnohé diela odkazujú na konkrétne obce a prírodné lokality ako plesá, doliny alebo pohoria. Poskytujú tak zaujímavý, hoci trochu abstraktný, námet na geolokačné výlety.

Monografická výstava „LADISLAV ČEMICKÝ (1909 – 2000). Maliar, učiteľ, funkcionár.“ je v Liptovskej galérii prístupná do 4. júna 2022.


Použité zdroje:

BAKOŠ, Oliver. Ladislav Čemický. Prvé vydanie. Bratislava : Tatran, 1982.

ABELOVSKÝ, Ján. Národný umelec Ladislav Čemický : Tvorba rokov 1926-1948. Bratislava : SNG ; Liptovský Mikuláš : Galéria Petra Michala Bohúňa, 1989.

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.