Otis Laubert – Hasič
datovanie:
miery: výška 84.0 cm, šírka 73.0 cm, hĺbka 5.0 cm
výtvarný druh: iné médiáobjekt
žáner: imaginatívny motív
materiál: kombinované materiály
pánske sako
zápalky
gombíky
technika: lepenie
asambláž
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
inventárne číslo: F 42
v kolekciách:

Otis Laubert patrí k výtvarníkom, ktorí dokážu jednoduchým spojením  zdanlivo nesúvisiacich elementov vdýchnuť každodenným, nepotrebným a často banálnym predmetom nový život a stvoriť diela, ktoré  nám  svojou originálnou poetikou, vľúdnym humorom a posunom významov do nečakaných súvislostí vedia vykúzliť úsmev na tvári.

Jedným z takýchto diel je aj objekt Hasič, ktorý patrí do série autorských odevov vytvorených v polovici 80. a v polovici 90. rokov 20. storočia. Použitím rôznych predmetov dal Laubert starým kusom odevov novú funkciu a význam. Sérii dominujú saká – špecifické obleky pre  konkrétne typy ľudí.  Napríklad sako oblepené papierovými bankovkami  nesie názov Zbohatlík, sako dekorované dvadsaťhalierovými mincami je zase  Šetrný, sako osádzané odznakmi je Zberateľ a sako oblepené známkami Poštár.

Náš Hasič pozostáva zo saka z vonkajšej stany kompletne oblepeného mozaikou stoviek zápaliek s modrou hlavičkou. Táto asambláž vtipne mení  nielen  povahu oblečenia, ale aj jeho funkciu. Naplno sa tu prejavuje autorov hravý prístup k tvorbe, dadaistický humor,  ako aj  schopnosť nenáročným gestom dať  starým veciam  – ktorých je  Laubert  náruživým zberateľom  – nový význam. Modrá farba hlavičiek môže  síce odkazovať na tradičnú farbu hasičskej uniformy, no v takejto zápalkovej uniforme by hasič veru nič neuhasil…

Omar Mirza ● Virtuálna galéria NGN