Monika Pascoe Mikyšková – Biela pláž
datovanie:
miery: výška 195.0 , šírka 155.0 cm
výtvarný druh: maliarstvovoľné
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: akryl
olej
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
kurátor: Barbora Geržová
inventárne číslo: O 2155
tagy: žena plavky pláž hmla horizont piesok

Maľba a kresba sú v tvorbe Moniky Pascoe Mikyškovej dominantné od začiatku až po súčasnosť, napriek tomu, že okolo roku 2010 začína čoraz viac pracovať s fotografiou, objektom, videom a inštaláciou.

Jej maliarska tvorba prešla špecifickým vývojom. Na začiatku ju zaujímali vyprázdnené interiéry, ktoré vďaka drobným formátom pôsobili intímne aj napriek tomu, že v nich nebol prítomný človek. Ľudská postava sa paradoxne stala dôležitým momentom jej neskorších obrazov. Mužov, ale predovšetkým ženy, nezobrazuje ako celistvé figúry, najčastejšie ide o fragmenty postáv bez hláv situované na neutrálnom pozadí.

Autorka spracúva témy lásky, sklamania, zraniteľnosti, či rodiny a partnerských vzťahov. Dôraz kladie na prácu s intuíciou a emóciami, pričom vychádza z prežitých situácií, ktoré ju ovplyvnili. S vlastnou intimitou však pracuje sofistikovane. Na jednej strane necháva diváka nahliadnuť do súkromia, ale na druhej strane určuje hranicu, po ktorú mu dovolí zájsť. Hoci vychádza zo subjektívnych pocitov, jej snahou je vlastné skúsenosti objektivizovať.

Barbora Geržová ● Virtuálna galéria NG