Pohľad na c.k. stajne vo Viedni

Salomon Kleiner, Johann August Corvinus

         Druhá, Wahrhaffte und genaue Abbildung (Pravdivé a presné zobrazenie) mesta Viedne, vznikla podľa predlôh veľmi plodného a zdatného vedutistu Salomona Kleinera. Podobne ako niektorí starší nemeckí špecialisti, napríklad Johann Andreas Pfeffel alebo Johann Adam Delsenbach, prišiel do Viedne z rodného Augsburgu, kde sa napokon realizovala aj väčšina jeho návrhov do výslednej grafickej podoby.
         Postupne, v rokoch 1724, 1725, 1733 a 1737, tu vyšla séria štyroch albumov, pričom každý obsahoval až 33 listov. Zobrazil v nich „staré aj moderné kostoly, kláštory, cisársky hrad, kniežacie a ďalšie šľachtické paláce, ale aj pekné meštianske domy, čestné stĺpy, špitály a cintoríny v cisárskom rezidenčnom meste Viedni a v okolitých predmestiach“. Už z toho vidieť, že Kleiner vytvoril vlastne celkový portrét mesta s jeho reprezentatívnymi stavbami, ale aj významnými námestiami a ulicami, v ktorých zachytáva život a dobovú atmosféru.
 

datovanie:
miery: výška 31.1 cm, šírka 28.4 cm, šírka 51.0 cm, šírka 48.3 cm, výška 23.4 cm, výška 19.8 cm
výtvarný druh: grafika › voľná
v kolekciách:
materiál: papier, ručný
technika: rytina
lept
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 13371
licencia: Creative Commons License voľné dielo
z cyklu: die 'Wahrhaffte und genaue Abbildung' der Stadt Wien; Anderer Theil - Keyserl. Burg- und Lusthäuser, 33 pohľadov na cisárske, šľachtické a ďalšie budovy a námestia Viedne, vydané v roku 1725

vyhľadávať podľa farieb diela