Petržalka

Alica Kucharovič

datovanie:
miery: výška 31.0 cm, šírka 44.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14080
tagy: čierne diery petržalka bratislava mesto vták dym panelák sídlisko
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Petržalka nemala byť sídliskom v tradičnom ponímaní. Mal to byť sektor s nadmestskými funkciami. S takýmito ambíciami začala v roku 1973 výstavba najväčšieho sídliska v Československu pre zhruba 150 tisíc ľudí. Zámer rozšíriť Bratislavu na druhý breh Dunaja mal korene už v Rakúsko-Uhorskej monarchii a prvej Československej republike. Socialistický režim si predsavzal, že nová štvrť bude nielen najväčšia, ale najprogresívnejšia.

Urbanistická súťaž bola vypísaná v roku 1967, v reformných časoch Pražskej jari. Projekty poslalo vyše osemdesiat tímov z celého sveta, vrátane západných krajín. Porota ocenila päť návrhov, vrátane japonského, amerického a rakúskeho. Ich riešenia sa stali podkladom pre vypracovanie finálnej dokumentácie v bratislavskom Stavoprojekte u architektov Stanislava Talaša a Jozefa Chovanca.

Situáciu zmenila invázia vojsk Varšavskej zmluvy. Reformné snahy boli potlačené, čo prinieslo ekonomické a technické obmedzenia aj pre architektov. Plán postaviť v Petržalke bohatú škálu domov bol zredukovaný na niekoľko variantov toho istého typu BA-NKS.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop