Výskumný ústav zváračský

Matúš Maťátko

datovanie:
miery: výška 31.0 cm, šírka 44.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: dvojfarebná risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14088
tagy: čierne diery budova
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Slovensko malo hviezdneho zvárača, nominovaného na Nobelovu cenu. Bol až príliš dobrý, a tak ho dali komunisti po návšteve Nikitu Chruščova vyhodiť. Volal sa Jozef Čabelka a väčšina ľudí o ňom ešte nepočula. Teda, pomenovali po ňom rušnú križovatku a školu. Jozef Čabelka v roku 1949 za vlastné peniaze založil Výskumný ústav zváračský v Bratislave.

Na grafike ho znázornil výtvarník Matúš Maťátko, ktorý má v zváračáku ateliér. Z čoho dokázal zvárač a vedec financovať stavbu? V Spojených štátoch amerických získal Lincolnovu cenu, nemohol si ju však priviesť v hotovosti do Československa, a tak za ňu nakúpil prístroje do zváračského ústavu.

Okrem toho Čabelka objavil tzv. „krehký lom“ — zistil, prečo sa námorné lode lámali v blízkosti zvaru. My tomu samozrejme nerozumieme, ale celkovo mal zapísaných 28 patentov, desiatky štúdií a odborných článkov. To sa nepáčilo súdruhom. Hovorí sa, že keď zistili, že bratislavskí zvárači sú lepší ako sovietski, Čabelka musel odísť. Zakázali mu pôsobiť v strojárenstve. Mohol pôsobiť aspoň v akadémii vied a na školách. Zomrel v roku 1987. Prezident Michal Kováč mu v roku 1996 udelil štátne vyznamenanie in memoriam.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop