Prierezový kúpeľ (Grössling)

Soňa Patúcová

datovanie:
miery: výška 31.0 cm, šírka 44.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 14148
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Kúpele Grössling chátrajú v centre Bratislavy už vyše dvadsať rokov. Po majetkovom spore sa vrátili do rúk mesta, ktoré ich plánuje obnoviť v kúpeľnej tradícii. Najstaršia časť pamiatky je z roku 1895 od viedenského architekta Adalberta Swobodu. V roku 1930 areál rozšírili modernistickí architekti Friedrich Weinwurm a Ignác Vécsei. Vznikol celý kúpeľný komplex, po novom s hlavným vstupom na Vajanského nábreží, so známym nápisom Plaváreň.

Hlavný bazén dostal veľký otvárací svetlík. Najstaršia časť sa však nachádza na opačnej strane. Červené dvere vedú do pôvodného objektu z roku 1895, ktorý financovala Priemyselná banka. Klienti ho využívali na očistu tela aj liečbu. Do kúpeľov sa chodili normálne umyť, ale aj oddýchnuť si vo svete pary a masáží. Ostrihať sa, prečítať si noviny, zbaviť sa kurích ôk a podstúpiť rôzne liečby. Boli tu napríklad ihličnaté, jódovo-brómové kúpele a keď zaviedli elektrinu, hostia si ju púšťali do svalov.

Uprostred areálu sa týči komín z roku 1914. Patrí ku kotolni, podľa výkresov mal asi 40 metrov a pekne zdobený vrch. V podzemí prali bielizeň po kúpeľných hosťoch, pomáhali s praním hotelom Carlton a Savoy a počas vojny aj Červenému krížu. O niečo ďalej bola sála prešporských šermiarov.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop