Liečebný dom Praha ( Turzovské kúpele v Gelnici )

Matej Vojtuš

datovanie:
miery: výška 31.0 cm, šírka 44.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: trojfarebná risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14168
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Chátrajúci kúpeľný dom Praha sa v minulosti nazýval Thurzo, podľa rodiny Thurzo z Gelnického hradu. Thurzovské kúpele boli od roku 1903 obľúbeným miestom uhorskej smotánky. Navrhli ich architekti Vysokých Tatier ako Gedeon Majunke a Anton Müller.

Návštevníkov priťahovali vhodné klimatické podmienky, vaňová liečba s vývarmi z ihličia a na ten čas špičkové služby. Hostia mali k dispozícii tenisové kurty, ale aj kolkáreň. Do kúpeľov ich vozil koč s troma pármi koní. Uprostred jazera bolo mólo, na ktorom vyhrávala rómska kapela. Hudobníci neboli príležitostní, patrili priamo k personálu a mali vlastný domček. Okrem nich hrali v kúpeľoch aj budapeštianske divadelné súbory a vojenské orchestre z Košíc.

K obľúbeným činnostiam hostí patrilo člnkovanie. To sa odporúčalo aj na lekársky predpis, pretože veľká časť klientely sem prichádzala kvôli problémom s dýchaním. Vodu z jazera prevárali s ihličím a pripravovali liečivé kúpele s inhaláciou liečivých živíc. Voda z umelo zväčšeného tajchu mala aj ďalšie využitie. Odvádzala sa masívnymi drevenými žľabmi cez les a poháňala vodné kolesá v podzemí starej Krížovej dedičnej štôlne. Tajch má 1,75 hektára a v najhlbšom bode až 17 metrov. Slúžil aj ako chovný rybník. Nižšie sa nachádza druhý, menší tajch, ktorý využívali na pohon hámrov.

Aj tieto kúpele upadli po prvej svetovej vojne, keď vzniklo Československo a stratila sa maďarská klientela. Zo šiestich domov zostali postupne len dva. Počas druhej svetovej vojny prichádzali do Gelnice na zotavenie nemeckí vojaci. Areál využívali aj mládežníci Hitlerjugend. Vystriedala ich socialistická mládež. Areál sa zmenil na pioniersky tábor a školu v prírode. Keď pamiatky odkúpil súkromný podnikateľ, nechal ich schátrať.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop