Mesto I.

Marko Blažo

datovanie:
miery: výška 50.3 cm, šírka 70.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: serigrafia
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14270
objednať reprodukciu

Nákup resp. dar od Tatra banky predstavuje kolekciu diel autora v rámci zapĺňania bielych miest v Dejinách súčasného umenia generácie, nastupujúcej v 90. rokoch 20. st.

Nečakane zanechané oeuvre košického umelca Marka Blaža (1972 – 2021) patrí vo svojej generácii k najoriginálnejším a vnútorne najkonzistentnejším. V prípade malieb nejde o „realistickú maľbu“, skôr maľbu „kreslenú“ či vymaľovávanú kresbu, ktorej hodnota je konceptuálna – „zisky“ diváka spočívajú v osobitej konštelácii „návratných“ motívov a v ich asociatívnej sile.

Objavovali sa v nej motívy vlakov, stavebníc, väzby na archeológiu, starovekú a stredovekú architektúru (pyramídy, hrady, oporné systémy, prepadliská, jednoduché stredoveké kostolíky i parádne-rozetovité katedrály), tiež na detský či adolescentný, „ostalgický“ svet.

Hoci je ateliér autora v centre Košíc, ktorý zdieľal so svojimi rodičmi plný umenia, diela, ktoré by mohli zaujímať nás (najmä 90. roky), tých tu nie je až tak veľa. Buď už sú v zbierkach, alebo časom deteriorovali.

Žuvačkové maľby zhnedli a stvrdli, krehké papierové skladačky (prinajmenšom časť z nich) sa rozpadli, rozlepili, prepadli do seba alebo vyšisovali. Iné objekty zas – tie čo boli súčasťou veľkorysejších situačných inštalačných celkov – sú bez pomoci živého autora zrejme ne-skofigurovateľné.

Petra Hanáková ● Z návrhu k akvizícii