Serigrafia z cyklu Malevičov hrob patrí do rozsiahlej otvorenej série prác, v ktorej autor reaguje na tvorbu ruského avantgardného umelca, zakladateľa suprematizmu, Kazimíra Maleviča (1887 – 1935). Vychádza z jazyka jeho abstraktných malieb, v ktorých pracoval so základnými geometrickými tvarmi – štvorec, obdĺžnik, kruh, ale aj ich prienikov (motív kríža). Táto téma sa v Sikorovej tvorbe objavila začiatkom 90. rokov a venuje sa jej do súčasnosti, pričom strieda umelecké média od grafiky, cez maľbu až k objektu a inštalácii.
Cyklu Malevičov hrob predchádzal o niečo starší cyklus Hrob suprematistov, ktorý autor vytvoril v rokoch 1990 – 1994 na podobnom princípe. Autorov záujem o postavu Maleviča vyvrcholil sériou veľkorozmerných objektov a inštalácii Hrob pre Maleviča, Dlažba pre Maleviča a Väzenie pre Maleviča (1997 – 2005), ktoré v roku 2006 vystavil na retrospektívnej výstave Sám proti sebe vo Veľtržnom paláci Národnej galérie v Prahe. Sikora intenzívne reflektoval nielen Malevičov umelecký program, ale aj dobu a predovšetkým politickú situáciu, v ktorej umelec žil. Prostredníctvom svojej tvorby s ním viedol osobný dialóg, pričom jeho fascinácia touto osobnosťou prešla niekoľkými vývojovými etapami, od adorácie až ku kritickej polemike.
Rudolf Sikora patrí k najvýraznejším autorom slovenského umenia druhej polovice 20. storočia. Špecifickým znakom jeho tvorby, ktorá sa pohybuje v širokom mediálnom rozpätí od kresby, grafiky, fotografie cez maľbu, objekt až k veľkorozmerným inštaláciám a akciám je dôraz na ideu, a reflektovanie spoločenskej a politickej reality. Ďalším výrazným prvkom je prepojenie vedy a umenia. Fascinuje ho kozmos, zaujíma sa o ekológiu, astronómiu a matematiku.
Barbora Geržová ●
Virtuálna galéria NG