Historie dans la nature

Claudine Goux

datovanie:
miery: výška 21.0 cm, šírka 30.0 cm
výtvarný druh: kresba
materiál: paper
technika: kombinovaná technika
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 704
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Autorka žije a tvorí v Royane. Fascinovaná Gauguinom začala kresliť v roku 1971 a vytvorila si vlastný miniatúrny štýl. Dopisovala si s Jeanom Dubuffetom, ktorý ju podporoval a tak povzbudená začala rozvíjať vlastnú tvorbu: „Som veľmi šťastný, že som sa zoznámil s Vašou vynikajúcou a majstrovskou prácou. Som nadšený jedinečným objavom, ale predovšetkým silným poetickým nábojom…“.

Tvorba autorky je cestou medzi časom a pamäťou. Lode, koráby pripomínajúce dávny, bájny svet Egypťanov, zápas mayských bohov, budhistické bludiská, to je oinirické snívanie Claudine Gouxovej. Kompozície korešpondujú s jej bohatým vnútorným svetom. Používa tuš, gvaš a akryl. Je známa aj ako ilustrátorka poézie, ilustrovala napr. básnickú zbierku Jacquesa Canuta Láska za pätami. 

Autorkine diela sú v zbierkovom fonde Musée de la Création Franche v Bègles; v Collection de l ’Art Brut v Lausanne a aj v zbierke insitného umenia SNG (autorkin dar, 2005). C. Gouxová sa predstavila na 6. trienále insitného umenia v roku 2000 v súťažnej sekcii.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG