datovanie:
miery: výška 65.0 cm, šírka 50.0 cm
výtvarný druh: kresbavoľná
žáner: architektonický motív
figurálna kompozícia
materiál: papier
technika: ceruza
tuš
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 809
objednať reprodukciu

Autorka sa narodila v roku 1950 vo Veľkej Británii. Ako 3-ročná sa presťahovala z Liverpoolu do Holandska. Bridget vytvorila svoje prvé kresby na základnej škole. Už ako 12-ročná dostala v škole najlepšiu známku z kreslenia. Fascinovali ju obrazce línií, ktoré kreslila aj doma.

Vo veku 16 rokov začala študovať na škole módneho návrhárstva. Po roku sa presťahovala do Amsterdamu a chodila na súkromné hodiny k výtvarníkovi. V tom období začali jej zdravotné problémy. Bridget začala trpieť psychózou a potrebovala psychiatrické liečenie. Z toho dôvodu musela prestať kresliť. Postupne sa jej zdravotný stav zlepšoval a Bridget bola schopná začať kresliť.

V minulosti boli témami jej kresieb rozličné predmety. V súčasnosti používa vlastnú fantáziu ako zdroj svojich tém: portréty, kvety, záhrady, domy, vázy a náboženské obrazy. Jej kompozície pokrývajú celú stranu a zdanlivo pokračujú aj za okraj. Používa insitný a intuitívny štýl. Autorke pripadá jej súčasná tvorba lepšia ako pred prepuknutím jej choroby. Zlepšila sa jej technika a kreslí ešte radšej ako predtým, lebo jej to pomáha „vyprázdniť si hlavu“. Od júna 2008 Briget pracuje v ateliéri Herenplaats. Hovorí o tom: „Rada tu pracujem. Ľudia sú láskaví a kresliť môžem celý deň.“

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG