Návrat z poľa

Simonka-Maria Argyelanne

datovanie:
miery: výška 43.0 cm, šírka 64.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitné
materiál: papier
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 829
tagy: pole vidiek práca alej strom
objednať reprodukciu

Autorka sa narodila roku 1929 v Ketegyhaze, zomrela 7. decembra 2005 v Kecskeméte, Maďarsko. Argyelanne začala maľovať roku 1980, ale až po odchode do dôchodku sa mohla maľovaniu venovať naplno. Nemala ani plátno, ani farby pre umelcov, nenaučila sa žiadnu maliarsku techniku. Maľuje na papier, tak ako sa natierajú dvere alebo okenné rámy, pretože olejová farba sa v dome vždy nájde a podľa potreby sa dokupuje. Keď chcela dosiahnuť nejaký zvláštny farebný odtieň, používala príležitostne aj temperové farby.

V diele Aergyelanne nemožno objaviť ani jeden obraz pripomínajúci jej život tanečníčky, speváčky či dirigentky. Prakticky celý život si privyrábala v poľnohospodárstve. Azda preto tematikou jej obrazov sú prevažne gazdovské
práce. To čo maľuje, sama zažila. Stojí na poli obklopená robotníčkami pri zbere kukurice, oberaní hrozna alebo pri žatve. Vyvrcholením žatvy je príchod mláťačky do dediny. Argyelanne prináša takmer výlučne témy z pracovného prostredia, ktoré ale neukazujú ani námahu, ani trápenie, skôr radosť zo života a z tvorby.  V roku 1993 jej Maďarské národné múzeum venovalo samostatnú výstavu v Kecskeméte a zmienila sa o nej aj maďarská televízia. Zanechala približne 100 obrazov.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG