Obchodná ulica. Čakajúci

Juraj Bartoš

datovanie:
miery: výška 45.8 cm, šírka 30.4 cm
výtvarný druh: fotografia
typ objektu: pozitívstredný formát
materiál: fotografický papier
technika: čiernobiela fotografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Aurel Hrabušický
inventárne číslo: UP-DK 4443
tagy: muž dieťa
zo súboru: Obchodná ulica. Čakajúci
objednať reprodukciu

Paralelne s cyklom VInobranie v Modre pracoval Bartoš na svojom najväčšom dokumentaristickom projekte osemdesiatych rokov – Obchodná ulica v Bratislave. Opäť sa okolo ústrednej témy voľne zoskupilo niekoľko fotografických sérií, ktoré ju priblížili z rôznych uhlov pohľadu. Do centra autorovej pozornosti sa dostali tí, ktorí „zaľudňovali“ túto ulicu – okoloidúci chodci, ľudia čakajúci na zastávke, cestujúci v električke, obyvatelia z niektorých domov na ulici.

Ulica obchodov za socializmu bola predovšetkým ulicou každodenných starostí – potrieb bolo veľa a tovaru málo a ľudia museli obetovať dosť veľa času a dôvtipu na to, aby získali aspoň niektoré nevyhnutné veci. Na ich tvárach sa preto odráža ono vedomie nedostatku, prevláda v nich starosť, mrzutosť, apatia a iba sem-tam
z nich zasvieti nejaký jasnejší výraz. Tento základný tón alebo naladenie je ešte zreteľnejšie na najlepších záberoch megacyklu o Obchodnej ulici, venovaných ľuďom, čakajúcim na zastávke električky. Ani to nebola v dokumentaristike téma nová (pripomeňme si napríklad snímky českého dokumentaristu Pavla Štechu), avšak Bartoš sa jej zhostil s jemu vlastnou dôslednosťou a miestami s až dušespytným pohľadom.

Aurel Hrabušický ● Juraj Bartoš. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2009.