Stanislav Stratiev: Autobus

Danica Hanáková

Viac sa o scénickom návrhu dočítate v článku dielo v detaile.


Danica Hanáková navrhla výpravu k inscenácii Autobus Štátneho divadla v Košiciach (Štúdio Smer – ŠDK) ako koláž fotografií a rukou písaných poznámok nie len k scéne, ale aj ku kostýmom. Hlavným scénickým prvkom sa totiž stal vrak skutočného autobusu, ktorý autorka našla náhodou v lese.


Návrh je len ilustráciou dialógu výtvarníčky s režisérom a mnohé detaily, ktoré v scénickej výprave nakoniec realizovali sa v návrhu nobjavili. Centrálnu čiernobielu fotografiu vraku autobusu na scéne divadla so secesným portálom nalepenú na čiernej lepenke dopĺňajú menšie fotografie dokumentujúce stav autobusu pred úpravou. Koláž Hanáková doplnila vystrihnutými postavami hercov v kostýmoch, ktoré pre nich navrhla, doplnenými poznámkami, či kresbami a vysvetlivkami. Kostými nebolo treba špeciálne šiť, šlo bežné každodenné oblečenie, ktoré Hanáková len výstižne nakombinovala k jednotlivým postavám podľa ich charakterových vlastností.


Hanákovej de-estetizácia scénického priestoru nebola už v sedemdesiatych rokoch v stredoeurópskom regióne ničím novým, v Poľsku sa na javisku objavil dokonca aj vrak lietadla. Hoci sa vyskytli aj kritické poznámky ohľadom obmedzenosti takéhoto scénického riešenia pre rozvíjanie hereckej akcie, v kontexte danej drámy mala drsná autenticita vraku autobusu oveľa väčší vizuálny potenciál ako štylizovaná atrapa autobusu.

datovanie:
miery: výška 99.4 cm, šírka 99.5 cm
výtvarný druh: úžitkové umenie › scénografia › divadelná
materiál: preglejka
technika: pozitív
značenie:
inštitúcia: Východoslovenská galéria, VSG
inventárne číslo: UPV 123
z celku: fotografie z realizácie, Štátne divadlo, Košice, 1981. Réžia: Roman Polák