Ján Kekeli – Zákulisie SNG

21 diel  ·  lab.SNG  ·  11. 09. 2018

Rekonštrukcia budovy Vodných kasární stále prebieha a Slovenská národná galéria v Bratislave naďalej funguje v provizórnych priestoroch Esterházyho paláca a Hurbanových kasární. V skromných podmienkach digitalizujeme, skladujeme a reštaurujeme diela, organizujeme výstavy a kultúrne podujatia a vymýšľame nové spôsoby pútavého sprístupňovania umeleckých zbierok širšej verejnosti.

Improvizované priestory aj samotné stavebné práce majú svoje vizuálne čaro – neomietnuté múry budúcej expozície starého umenia, skromné depozitáre maľby a sochy, zatemnená skenerovňa, galerijné katakomby... Atmosféru tohto prechodného stavu sme sa rozhodli aspoň symbolicky zvečniť. Vznikla tak séria autorských fotografií, ktorú k 70. výročiu vzniku Slovenskej národnej galérie (1948) vytvoril Ján Kekeli. Preskúmal a nafotil všetky naše pracoviská, aj tie mimobratislavské. Z výslednej série sme vybrali šesť fotografií a naši grafici Pavlína Morháčová a Braňo Matis z nich vytvorili plagáty, ktoré si mohli návštevníci akcie Živijó vziať ako darček so sebou. Nečakaným bonusom bolo sobotné mesto plné ľudí s trubičkami plagátov. Celú fotosériu Jána Kekeliho môžete vidieť v tejto kolekcii.

Ján Kekeli je mladý slovenský fotograf, ktorý sa venuje krajinárskej fotografii, inscenovaným zátišiam aj voľnej tvorbe. Pohybuje sa na pomedzí dokumentárneho a výtvarného prístupu, svoje fotografie obohacuje o nezvyčajné koncepčné prvky a osobný autorský pohľad. Kekeliho cyklus panoramatických diptychov s názvom Obrazy krajiny ukazuje čiastočne spriemyselnenú podtatranskú a nížinnú krajinu s použitím zneisťujúceho posunu zorného poľa. Novšia séria s názvom Život sa skladá z nepatrných dotykov osamotenia tematizuje skúsenosť z partnerského života prostredníctvom fotografií interiérov doplnených o video či drobné textové a výtvarné zásahy. Tvorba Jána Kekeliho sa v Slovenskej národnej galérii objavila na výstavách Dve krajiny, Rozmanitosť nutná / VŠVU Model a Užitočná fotografia.