30. november 2020
Kolekcia obsahuje 81 diel
2 minúty
Zbierka Linea darovala v roku 2018 Slovenskej národnej galérii viac ako 150 výtvarných diel s odhadovanou hodnotou približne 3,5 milióna eur. Dar obsahuje vzácne artefakty starého umenia od polovice 18. storočia, portréty a krajinomaľby z 19. storočia, diela majstrov výtvarnej moderny, konceptuálne a abstraktné umenie 60. až 80. rokov, aj tvorbu súčasných autoriek a autorov.

Zbierka začala vznikať ešte počas obdobia socializmu ako hobby Dr. Ivana Zubaľa, autora neskoršej Encyklopédie obrazu, ktorá sa svetu umenia venuje z pohľadu zberateľa. Svoju vášeň pre zberateľstvo sprostredkoval Ivan Zubaľ svojim trom synom, čím zbierka získala priam dynastický rozmer. Diela zo zbierky rodina pravidelne prezentovala v Galérii Linea na Drieňovej ulici v Bratislave. Aktívnosť Zubaľovcov v umeleckom prostredí, kvalita a rozsah zbierky spôsobili, že po istom čase už takmer každá väčšia výstava obsahovala významné diela z Galérie Linea.

Linea spolupracovala so SNG pri výpožičkách pre Tate Modern (2015) alebo Zachentu vo Varšave (2015), na veľkej monografii Stanislava Filka a na ďalších výstavných a umenovedných projektoch. Práve vzájomná spolupráca sa stala impulzom k veľkorysému daru do zbierok národnej galérie, pri ktorom mali kurátori voľnú ruku vo výbere diel.

Jozef Srna st. – Nevidomá, 1984 – 1985, Zbierka Linea

 

Je to zbierka, na ktorej pracoval môj otec aj môj brat. Myslím, že sme sa rozhodli urobiť správnu vec a že na našom mieste by to urobil každý,“ hovorí Roman Zubaľ.

Na takúto akvizíciu by sme nikdy so svojimi finančnými možnosťami nedosiahli. Čo nás však teší ešte omnoho viac než ich finančná hodnota, je kvalita zbierky. Všetko sú to fantastické diela, v tomto dare nie je absolútne nič, čo by bolo menej kvalitné,“ hovorí Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie.

Online kolekcia obsahuje reprezentatívny výber z daru. Diela zbierky sa postupne digitalizujú a pribúdajú na Web umenia vo vysokom rozlíšení. SNG v budúcnosti vystaví diela z daru v jednej zo stálych expozícií zrekonštruovanej budovy galérie. Všetky diela zo zbierky Linea v SNG nájdete tu.

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.