10. apríl 2019
Kolekcia obsahuje 37 diel
3 minúty

Ester je dvanásťročné dievča, ktoré sa jedného upršaného dňa schovalo pred dažďom aj so svojím jediným skutočným kamarátom, potkanom Ernestom, v budove Slovenskej národnej galérie. Dovtedy túto budovu považovala za príliš odlišnú, príliš hranatú, extravagantnú a čudnú. Podľa nej len zavadzia, vyrušuje a navyše sa tam nehodí. Ester nikdy nenapadlo vojsť dnu, veď do galérie chodia len školské výpravy, dôchodcovia a umelci. Pozerať sa na predmety a obrazy, ktorým nerozumie, to nie je nič pre ňu. Z náhodnej návštevy sa však stalo poriadne dobrodružstvo.

Barbora Idesová – ilustrácia z knihy Kde je Ester N?

 

Ester si sadla do kúta v premostení galérie s výhľadom na Dunaj, nasadila slúchadlá, pustila svoju obľúbenú hudbu a zadriemala. Keď sa zobudila, galéria už zívala prázdnotou, všade bolo ticho a prítmie.

„Ernest?“ zavolá Ester na svojho potkana a hľadá ho na krku pod vlasmi. Zvieratko tam však nie je a nie je ani v rukávoch, ani vo vrecku mikiny, ani v kapucni. Ester necíti jeho pohyb ani teplo. Vyzlečie si mikinu a vytrasie ju, prehmatá si džínsy. Bola presvedčená, že pán Ernest celý čas odpočíval v kapucni, že zaspal ukolísaný jej pomalými krokmi a tichom. Netuší, kedy zmizol a kam mohol zaliezť, keď tu nie sú žiadne otvory, potrubia ani pukliny.

 
Ukradol ho niekto?
Skončil pod kopytami jednorožca?
Spadol dolu do nejakého kanála?
Stratil sa v labyrinte chodieb?
Stane sa z neho exponát?

Barbora Idesová – ilustrácia z knihy Kde je Ester N?

 

Kniha pre deti s názvom Kde je Ester N? rozpráva príbeh o tom, čo všetko sa dá počas jednej noci stratiť a nájsť v Slovenskej národnej galérii. Ester počas hľadania strateného potkana Ernesta získa spojenca – elektrikára a dlhoročného zamestnanca, pána Antoša. Ten jej pomôže pochopiť, kto je kurátorka a čo robia reštaurátori, ako sa ošetrujú diela a kde sú uložené, prečo sa niektoré obrazy do galérie dostanú a iné nie, čo je originál a čo je falzifikát a vôbec – načo nám je umenie?

Barbora Idesová – ilustrácia z knihy Kde je Ester N?

 

Čitatelia postupne dostávajú indície o dielach, ktoré Ester v galérii videla. Žena, ktorá má v rukách niečo krvavé a nechce sa na to pozeraťdvaja sídliskoví chlapci v krojoch sediaci na prašiaku, zasnežený kopec s vydupanou cestičkou... Diela môžu nájsť podľa katalógu v zadnej časti knihy, alebo si ich pozrieť priamo v našej online kolekcii.

Text Moniky Kompaníkovej je sprevádzaný ilustráciami Barbory Idesovej. Súčasťou knihy sú aj „kukátka“ s farebnými fóliami, vďaka ktorým je možné vidieť veci dvojako, objaviť nové významy a zistiť, čo sa skrýva pod povrchom.

Kniha Kde je Ester N?

 

Ester počas svojej noci v galérii objaví diela zo zbierok maľby, architektúry, sochy, fotografie aj dizajnu. Každé ilustruje nejaký výtvarný princíp, postup alebo metaforu. Výber diel si môžete pozrieť v tejto kolekcii, zaujímavé detaily sa o nich dozviete v knihe Kde je Ester N? a v ďalších publikáciách SNG.

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.