15. október 2021
Kolekcia obsahuje 20 diel
2 minúty
V kultovej rozprávke pre deti od Josefa Čapka máme možnosť zistiť, či sa nočná košieľka vie sama vyzliecť alebo či bábika vie sama rozprávať a plakať. Dokážu zvieratá písať? Psíček a mačička chcú byť ako ľudia, hlavne ako deti. Postavy v rozprávke sú veľmi rozdielne, avšak sú k sebe láskavé. Humorne sa pokúšajú prestúpiť svet toho druhého, občas mačička havká a psíček mňauká. Svojím poľudšteným správaním sa snažia byť lepšími zvieratami.

Inotaje rozprávky a Čapkovo myslenie nás inšpirovali k vytvoreniu hravej parafrázy tohto príbehu v prepojení s výtvarným umením. Psíček a mačička, žijúci v surreálnej krajine vytvorenej Matúšom Maťátkom a štúdiom Mladý pes, zažívajú rôzne kolízie a situácie s fantastickými bytosťami Karola Barona a Ladislava Gudernu. Online expozícia Nitrianskej galérie je o tvorivých predstavách, emóciách a asociáciách, snaží sa prebudiť senzitivitu a sebareflexiu.

 

Virtuálna expozícia je koncipovaná ako prechádzka fiktívnou krajinou. Ovládaním a formou pripomína videohru, zámerne v nej však chýbajú herné prvky. Tie boli vynechané, pretože jej primárnym cieľom je prezentovať diela Ladislava Gudernu a Karola Barona. Tieto používateľ nachádza skryté v poletujúcich objektoch počas ničím nerušenej prechádzky, ktorej tempo, smer a dĺžku si volí sám.“ – Mladý pes

Kolekcia surrealistických malieb dvoch legiend slovenského výtvarného umenia dopĺňa online expozíciu a poskytuje rozšírené informácie o použitých dielach. Umožní vám objaviť ďalšie špecifiká a zákutia tvorby autorov, ktorí majú v našich galériách bohaté zastúpenie. Prajeme príjemnú výpravu fantastickými krajinami v sprievode ich nezvyčajných obyvateľov.

Autorky konceptu a kurátorských textov: Dominika Kuchynková, Ľudmila Kasaj Poláčková

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.