04. február 2022
Kolekcia obsahuje 30 diel
2 minúty
V zbierke starej kresby a grafiky Galérie mesta Bratislavy sa dnes nachádza viac ako desaťtisíc diel na papieri pochádzajúcich spred roka 1900. Len niekoľko desiatok z nich však tvoria práce, ktoré vyryli – fecit či sculpcit – alebo navrhli a nakreslili – pinxit či invenit – ženy.

Keďže v minulosti neboli verejne prezentované, väčšina je dnes neznáma, stratená a neviditeľná. Pomocou týchto diel nazeráme do spoločenského, sociálneho a politického prostredia rôznych krajín v rôznych časoch a dozvedáme sa niečo o postavení žien v dejinách umenia. Spoznávame príbehy a osudy konkrétnych žien a okolnosti nám objasní aj ich pôvod, umelecké školenie či ich uplatnenie v umeleckom svete. Ich diela, inšpirácie, vzory a spôsob tvorby ukážu prítomnosť ich neprítomnosti v dejinách umenia.  


 

Grafické listy boli vystavené spolu so súčasnou inštaláciou Prítomnosť neprítomnosti, neprítomnosť prítomnosti, ktorej autorkou je Kata Mach, umelkyňa zaoberajúca sa feministickými témami. Kolekciu z vlastných zbierok sme doplnili výnimočnými grafickými prácami zo zbierok Slovenskej národnej galérie, Galérie Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch či Turčianskej galérie v Martine.

Výstavu si môžete pozrieť aj v panoramatickej online prehliadke.

3D prehliadka výstavy Kde sú ženy?

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.