03. jún 2022
Kolekcia obsahuje 23 diel
3 minúty
Ľudovít Fulla daroval Slovenskej národnej galérii v rokoch 1966 a 1977 ucelenú zbierku svojich diel. Štát pre zbierku postavil v Ružomberku galériu s ateliérom a bytom, v ktorom maliar žil takmer až do svojej smrti v roku 1980.

Budova galérie, navrhnutá v roku 1965 Martinom Kusým a sprístupnená verejnosti v roku 1969, predstavuje unikátnu kombináciu výstavného a súkromného priestoru. Rozmerovo skromné interiéry pôsobia vďaka kvalitnej architektúre, modernej kompozícii a dizajnovým prvkom vzdušne a veľkoryso.

Interiér Galérie Ľudovíta Fullu, fotografia: Viktor SzemzöInteriér Galérie Ľudovíta Fullu, fotografia: Viktor Szemzö

 

Interiéry novostavby galérie pôvodne navrhol dizajnér Viktor Holešťák-Holubár ako celostný koncept. Sústredil sa na celkový rozvrh návštevných priestorov a privátnych komnát, ale aj na detaily ako koberce, svietidlá či logotyp na priečelí. Minimalistický nábytok s množstvom „levitujúcich“ políc, nápadné kovové zábradlie alebo monumentálny geometrický luster mali vytvoriť nadčasové prostredie, kde sa subtílne prvky striedajú s výraznými akcentmi.

Viktor Holešťák-Holubár – Galéria Ľ. Fullu, Interiér. Návrh. Vstupný priestor. M 1:10. 1968

 

Návrhy Holešťáka-Holubára sa napokon realizovali len čiastočne, keďže Ľudovít Fulla chcel vo svojom domove využívať najmä vlastný nábytok a zariadenie vyhovujúce jeho osobnému vkusu. Výsledok je preto kombináciou viacerých vízií, pričom pôvodný Holubárov koncept ukazuje jeden z jeho možných variantov. Átrium, krb, lustre a ďalšie prítomné detaily naznačujú potenciál pôvodného dizajnu a zaujímavo ladia s výtvarnou kompozíciou vystavených Fullových diel.

Dizajnérsky talent Viktora Holešťáka-Holubára zasiahol do mnohých odvetví. Navrhoval nábytok, značky, layout časopisov, výstavy a expozície, svietniky, príbory, misy a ďalšie súčasti stolovania. Začiatkom 60. rokov začal spolupracovať s nábytkárskou firmou Nový domov v Spišskej Novej Vsi a sledoval aktuálne tendencie skladobnosti, montovateľnosti, tvarovej úspornosti a kombinovania dýh, plastov a kovov. V jeho tvorbe vidieť intuitívnu koreláciu so škandinávskym dizajnom a najmä dôraz na súlad jednotlivých kusov tvoriacich ucelený systém, na mieru prispôsobený cieľovému priestoru.


Galéria Ľudovíta Fullu momentálne funguje v „kreatívnom provizóriu“ kvôli havarijnému stavu dlhodobo nezrekonštruovanej stavby. Fullove diela boli dočasne deinštalované, no výstavy v galérii naďalej fungujú. Jednou z nich je projekt Jakub Gulyás – Pieseň po práci, súčasťou ktorého sú aj Holubárove návrhy. Výstavu môžete navštíviť a návrhy vidieť naživo do 28. augusta 2022.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.