26. október 2015
Kolekcia obsahuje 930 diel
2 minúty

Vyhľadávanie podľa geometrických tvarov je interaktívna inštalácia v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Návštevník načrtne akýkoľvek tvar na dotykovú obrazovku a „vytiahne“ tak zo zbierkového fondu slovenských múzeí a galérií nečakaný zbierkový objekt, na ktorom sa načrtnutý tvar nejakým spôsobom opakuje.  

Vyhľadávací panel je popularizačnou metaforou pre prácu s umeleckými zbierkami. Jednoduchým ovládaním pripodobňuje výskumné a informáčné nástroje z reálnej praxe, ako napr. Centrálnu evidenciu diel výtvarného umenia (CEDVU) či Web umenia. Nájdené dielo, ktoré návštevníka zaujme, si môže odoslať na mailovú adresu a následne stiahnuť či objednať jeho reprodukciu. 

Algoritmus vytvorený štúdiom VisGravis zanalyzoval približne 1000 diel zo zbierok Slovenskej národnej galérie. So vzniknutou databázou kriviek sa porovnávajú tvary nakreslené na panel. Vybrané diela zväčša obsahujú alebo využívajú jednoduché geometrické tvary (kruh, trojuholník, štvorec, kríž, vlna, vzor).

Vyhľadávací panel bol prvý krát použitý na výstave Uchovávanie sveta - Rituál múzea v digitálnom veku, v miestnosti s názvom Deponujeme, simulujúcou podobu depozitára. Momentálne je panel umiestnený vo vestibule Slovenskej národnej galérie a voľne prístupný návštevníkom.