Dobytčí trh na Heľpe

Gustáv Mallý

datovanie:
miery: výška 98.0 cm, šírka 120.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: animálny motív
dedinský motív
figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 994
tagy: zviera pole muž kroj krajina pastier
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Jedným zo zakladateľov moderného slovenského maliarstva bol Gustáv Mallý (1879 – 1952), výtvarne činný už od začiatku 20. storočia. Jeho tvorba prešla viacerými fázami: Mallého rané dielo charakterizovali inšpirácie luminizmom, stredoeurópskou odrodou impresionizmu, ale aj príklon k realistickej maľbe so sociálno-kritickým akcentom (roku 1903 bol spoluzakladateľom Grupy uhorsko-slovenských maliarov).

V Bratislave založil a viedol súkromnú školu, ktorá bola na Slovensku až do konca 20. rokov dôležitou prípravkou pre viacerých budúcich slovenských umelcov na vysokoškolské štúdiá. Podnietený a inšpirovaný tvorbou mladšieho Martina Benku sa aj on pokúšal o vlastnú verziu monumentalizácie ľudového žánru. 

Často využíval jednofigurálne kompozičné schémy, inou skupinou boli viacfigurálne, bohato „zaľudnené“ obrazy, ktoré vznikli na námety trhov a jarmokov ako Dobytčí trh v Heľpe (1934).
 

Katarína Bajcurová ● Moderna ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... (29. 3. - 30. 9. 2012 : Slovenská národná galéria, Bratislava)