Závod mieru ( Dimitrovka )

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14130
tagy: čierne diery továreň komín
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Po znárodnení areálu bývalej Dynamitky v roku 1945 získala popri výrobe výbušnín a chemikálií osobitné postavenie produkcia viskóznych vlákien. Na základe návrhu baťovského architekta Vladimíra Karfíka vznikol Závod mieru, ktorý je od Dynamitky oddelený Vajnorskou ulicou.

Závodu dominuje prevádzka chemickej homogenizácie s vodnou nádržou na streche. Má dômyselnú železobetónovú konštrukciu, modro-sivú farebnosť a šesťuholníkové okná na schodisku, ktoré odkazujú na benzénové jadrá. Súčasťou fabriky bolo viacero objektov s laboratóriami a administratívou, vznikli aj obytné sídliská. V roku 1951 spojili Dynamitku, Závod mieru a Vistru do Chemických závodov Juraja Dimitrova, na počesť bulharského komunistického lídra. Hrubý komín závodov vypúšťal do ovzdušia tony jedovatého sírouhlíka.

V 90. rokoch podnik zatvorili z ekologických dôvodov. Využitie kontaminovaného územia je dnes problematické. Staré toxické skládky znečisťujú pôdu a podzemnú vodu na kilometre ďaleko. Stavba architekta Karfíka chátra. Podnet na jej pamiatkovú ochranu bol zamietnutý ministerstvom kultúry s prihliadnutím na znečistenie územia. Areál Istrochemu patrí do holdingu Agrofert českého premiéra Andreja Babiša.

o.z. Čierne diery ● e-shop