Vistra a tepláreň

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14129
tagy: čierne diery továreň
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Keď v 20. rokoch zastavili výrobu výbušnín v Dynamitke – počas vojny výrobu výbušnín dočasne obnovili – areál preorientovali na výrobu chemikálií, umelých hnojív a olejov. V roku 1924 vznikol v Dynamitke moderný cukrovar, ktorý však fungoval len do roku 1928. Postarali sa o to konkurenčné cukrovary v Sládkovičove a Seredi, ktoré za ukončenie výroby v Bratislave zaplatili protihodnotu.

Počas druhej svetovej vojny zriadili Nemci v budove cukrovaru výrobu viskóznych vlákien Vistra, ktorá fungovala do roku 1978 a odvtedy chátra. V súčasnosti patrí Istrochemu. Známa firma Pittel & Brausewetter postavila v roku 1924 spoločne s cukrovarom aj protiľahlý objekt, ktorý mal slúžiť ako strojovňa a sušiareň repných rezkov. V roku 1942 ho prestavali a zmenili na tepláreň, ktorá dodávala energiu chemickým závodom, Mierovej kolónii aj Priemyselnému kombinátu.

Uvažuje sa o tom, no nie je to potvrdené, že autorom projektu teplárne bol významný architekt Dušan Jurkovič, ktorý navrhol viacero objektov pre Západoslovenské elektrárne. Tepláreň pod nimi pôsobila do roku 2008. Budovu a okolité pozemky nedávno kúpila firma Mikona, ktorá požiadala o búracie povolenie. Po medializácii a spustení konania na pamiatkovom úrade zverejnila stanovisko, že chce pamiatku zachovať a spraviť v nej svoje sídlo.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop