Mlyn a pekáreň Jedľa

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 14117
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

V povodí Vydrice bolo kedysi deväť obilných mlynov, ktoré fungovali do polovice 19. storočia. Nadviazali na ne mlyny v mestských častiach Blumentál a Mlynské Nivy s Ludwigovým mlynom na dnešnej Metodovej ulici a mlynom s pekárňou Jedľa na dnešnej Račianskej ulici. V roku 2008 pekáreň Jedľa zbúrala spoločnosť Wirgo Trade Center, blízka Jurajovi Širokému, po tom, ako objekt najprv prišiel o technické vybavenie a viackrát za rok vyhorel.

Na pozemkoch Jedle vznikla predajňa Billa. Namiesto pekárne a neďalekej historickej čerpacej stanice však plánovali postaviť výškové budovy projektu Fenix Park. Mlyn a lúpareň založila v roku 1928 na vtedajšej periférii mesta firma Schindler a Jedlin. O sedem rokov neskôr sa mlyn rozrástol aj o pekáreň a viacero dobre známych predajní po Bratislave. Do roku 1938 žil v rodinnom dome blízko pekárne aj majiteľ Mendek Jedlin s rodinou. Kvôli útlaku fašizmu s odsťahoval do Veľkej Británie, kde pokračoval v podnikaní.

Arizovaný mlyn s pekárňou bol najväčším v Slovenskom štáte. Do Jedle vozili vagóny pšenice, jačmeňa a raži, najčastejšie zo sýpky Ludwigovho mlyna. Piekli z nich tony rozličného chleba, rohlíkov, pleteniek, praclíkov, vianočiek, uzlov, čajového pečiva, keksíkov a podobne. Po komunistickom prevrate v roku 1948 bola Jedľa znárodnená pod Mlyn a cestovinárne Piešťany. Po privatizácii v roku 1989 nedokázala konkurovať iným veľkopekárňam.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop