Benzínka BZ

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14118
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Z najstaršej zachovanej čerpacej stanice v Bratislave je kovošrot. Na jej mieste a na pozemku zbúraného mlyna Jedľa projektuje spoločnosť Wirgo Trade Center, blízka Jurajovi Širokému, výškové budovy Fenix Park. Benzínka vznikla v roku 1941 v rámci siete spoločnosti BZ – Bratia Zikmundovci (Rudolf a Oldřich), ktorej súčasťou bolo najviac čerpacích staníc v Československu, podľa údajov z roku 1938 to bolo až 1093 staníc. Zachovalo sa ich len zopár, známe sú objekty z Banskej Štiavnice a českého Plotišťa.

Objekt na Račianskej ulici v Bratislave tvorí predajňa, ostrovček pre čerpadlá a originálne prestrešenie. Benzínka odoberala pohonné hmoty z rafinérie Apollo, pri ktorej mala aj sklady. Palivo prevážali po železnici, z pár metrov vzdialenej stanice Filiálka, a stáčali do veľkých nádrží. Mazivá patrili k najvyhľadávanejším na trhu, najmä motorové oleje Mogul. Okrem nich boli v ponuke prevodové oleje, oleje do tlmičov, ale aj nemrznúca zmes, či autokozmetika.

Po komunistickom prevrate v roku 1948 boli všetky rafinérie a distribučné spoločnosti zoštátnené pod Slovenské rafinérie minerálnych olejov, z ktorých sa stal národný podnik Benzinol, neskôr Benzina.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop