datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14138
tagy: čierne diery zelenina ovocie trh
v kolekciách:
zo súboru: kniha Stratená Bratislava
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Trhovisko na Miletičovej ulici je vyhľadávaným miestom vďaka množstvu stánkov pestovateľov zeleniny, ovocia a iných predajcov. Za stánkami a reklamnými pútačmi však vidno vežu a komín z obdobia prvej Československej republiky – bitúnok z roku 1924 od firmy Pittel & Brausewetter.

V čase postavenia bol modernou železobetónovou stavbou. Nie je známe, či architektonicky nadviazal na dávnejší bitúnok, datovaný podľa máp do roku 1884, alebo vznikol nanovo presťahovaním z Páričkovej ulice. V bitúnku bolo niekoľko hál, v ktorých usmrcovali zvieratá, spracovávali mäso a skladovali ho v chlade. Súčasťou areálu boli objekty určené pre personál, predajňa mäsa, kotolňa, kafiléria, hnojisko, priestory pre choré zvieratá a priestory na ustajnenie a porážku koní,
objekty pre personál, predajňu mäsa, kotolňu, kafilériu.

Veža bitúnku vizuálne pripomína prístavný Sklad č. 7 a kostol na Legionárskej ulici z rovnakého obdobia. Trhovisko sa na Miletičovu ulicu presťahovalo v 70. rokoch z Trnavského mýta, keď stavali Dom odborov Istropolis. Bitúnok patrí medzi pamätihodnosti mestskej časti Ružinov, ale nie je pamiatkovo chránený. Mesto po rokoch pripravuje renováciu trhoviska.

o.z. Čierne diery ● e-shop