Tabaková továreň

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14115
tagy: čierne diery budova továreň
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Najstarším zachovaným priemyselným areálom v Bratislave bola Uhorská kráľovská tabaková továreň z roku 1853. Schátranú a rozkradnutú národnú kultúrnu pamiatku v roku 2007 poškodil požiar. Objekty boli vyňaté zo zoznamu pamiatok a firma RM Invest ich následne zbúrala. Pôvodne chránený sklad tabaku s administratívou z roku 1908 a secesným oplotením mali byť súčasťou novej zástavby, pamiatkari dokázali nájsť zhodu s investorom.

Mesto však v roku 2007 vyhlásilo stavebnú uzáveru a vypracovalo nový územný plán zóny. Projekt už nespĺňal nové podmienky a následne ho odpísal spomínaný požiar, ktorý len dokončil dlhoročné rozoberanie areálu do zberných surovín. Dnes stojí namiesto továrne obytný komplex Blumental Residence od developera Corwin. Pôvodne tu bol od konca 19. storočia ucelený blok s výrobnými halami, administratívnymi a obslužnými priestormi, veľkým skladom tabaku a dvoma uzavretými nádvoriami. V továrni na konci 19. storočia pracovalo až 1 200 robotníčok.

Po druhej svetovej vojne bola ukončená výroba cigár a cigariet a objekty boli upravené pre potreby podniku Tesla Bratislava. Veľké halové priestory predelili na menšie, vhodnejšie pre nové využitie. Tesla sa v roku 1991 dostala do likvidácie. Staré objekty tabakovej továrne zostali opustené a otvorené zlodejom. Po ich zbúraní je jedinou pripomienkou továrne malý administratívny dom s vežičkou na Radlinského ulici č. 51. Vlastní ho mestská časť Staré Mesto.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop