datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14121
tagy: čierne diery divadlo
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Nezávislé divadlo Stoka sídlilo na Pribinovej ulici v budove riaditeľstva bratislavského dopravného podniku. Budova vznikla spolu s viacerými objektmi v rozmedzí rokov 1896 a 1913. Divadelný súbor založili v roku 1991 režisér Blaho Uhlár a výtvarník Miloš Karásek. Na financovanie divadla otvorili v budove v roku 1997 aj krčmu, ktorá sa stala útočiskom ľudí z rôznych oblastí kultúry.

V čase mečiarizmu sa v Stoke konali diskusie a koncerty. V roku 2000 sa divadelný súbor rozdelil. Viacerí odchádzajúci členovia prešli do dnešného divadla SkRAT. V roku 2003 mesto Bratislava najprv neochránilo pred búraním prvú budovu parnej elektrárne v Bratislave, neskôr prestavanú na meniareň. V roku 2006 prišlo o priestory aj susediace divadlo Stoka. Mesto napriek protestom predalo pozemok developerovi Ballymore, ktorý nasledujúci rok zbúral budovu dopravného podniku a na jej mieste odvtedy stojí „dočasné obslužné parkovisko“ pre obchodné centrum Eurovea.

Divadlo prežilo vďaka ochotníkom z trnavského divadla Disk a usídlilo sa v Cvernovke, ktorú aktuálne mení investor YIT. Z dopravných pamiatok v okolí Pribinovej ulice sa nezachovalo nič. Pred sto rokmi vybudovala firma Alexandra Feiglera drevenú remízu, riaditeľstvo, halu pre vozne, dielenskú budovu, strojovňu a kotolňu s komínom. V roku 1913 remízu nahradila vedľa postavená nová moderná železobetónová hala vozovne, v ktorej od roku 1929 vyrábali električky.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop