Remorkér Šturec

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14141
tagy: čierne diery loď voda
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Remorkér Šturec je zrejme poslednou loďou s nitovaným trupom na Slovensku. Vyrobili ho v roku 1937 v Komárne ako tanker na prevážanie tekutého nákladu, najmä ropy. V tom čase niesol názov Štúr. Spolu s ním boli spustené na vodu tankery Vajanský a Moyzes, ktoré sa nezachovali.

Počas spojeneckého bombardovania bratislavskej rafinérie Apollo v roku 1944 tanker Štúr priamo zasiahla bomba. V roku 1951 loď vylovili, skrátili o 14 metrov na súčasných 56 a prerobili na vlečný remorkér s novým názvom Šturec. Remorkér slúžil dlhé roky a po vyradení takmer skončil v šrote ako ostatné staré lode.

Od roku 2012 je národnou kultúrnou pamiatkou a je uložený na lodnom výťahu v Zimnom prístave, ktorý je spolu s priľahlou lodnou dielňou od roku 2015 takisto chránenou pamiatkou, napriek protestu majiteľov. V dielni z roku 1943 slúžiacej na opravu lodných častí sa zachovalo aj technické vybavenie – mostový žeriav. Lodný výťah z 30. rokov tvorí sedem koľajových dráh, poháňacie mechanizmy a strojovňa. Múzeum dopravy by tu chcelo spraviť lodné múzeum.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop