datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14114
tagy: čierne diery budova továreň komín bratislava
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Za objektmi Twin City na Továrenskej ulici stojí nenápadná budova Tatra banky, ktorá je najstarším a jediným pozostatkom textilnej továrne Klinger. Na pozemku stála ešte pred rokom 1873 a pravdepodobne v nej bola továreň na výrobu papiera. Klingerku založil v roku 1888 rakúsky podnikateľ Henrich Klinger, rodák z Prešporka.

Spracovaním juty, konope a ľanu v nej vyrábali tapety, koženky, voskové plátna, vrecia a podobne. Výrobky získali viacero ocenení na výstavách a putovali nielen na domáci trh, ale aj do Indie, Japonska, či Južnej Ameriky. Po roku 1900 zaznamenala fabrika výrazný rozmach a na dostavbu továrne bola prizvaná firma Pittel & Brausewetter. Klingerka mala vlastnú elektráreň a energiu od nej kupovalo aj mesto. Na jej pozemkoch neskôr vyrástla elektráreň rafinérie Apollo, ktorá bola pri bombardovaní poškodená. Približne v tomto priestore môžeme dnes nájsť Jurkovičovu tepláreň.

V továrni Klinger pracovali najmä ženy. Časť z nich bývala v neďalekej, na tú dobu modernej robotníckej kolónii pre 100 rodín, vybavenej záhradami aj detským ihriskom. Klingerka ukončila výrobu v roku 1939 a zariadenie aj zásoby boli predané firme Cottex Bratislava. V oblasti bývalej robotníckej kolónie sa v roku 2019 začalo s výstavbou nového obytného komplexu s prevzatým názvom Klingerka.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop