Personifikácia architektúry radí architektovi – návrh na alegorickú nástropnú maľbu Civitates conduntur v Zlatom sále augsburskej radnice

Johann Mathias Kager, Pietro Testa – pôvodné určenie

V tomto období sa výrazne mení aj pomer k architektúre v maliarstve. Zatiaľ čo doteraz bola skôr len pridruženou témou figurálnych scén s historickým, biblickým alebo mytologickým obsahom, teda skôr slúžila ikonografii, teraz sa tento pomer otáča a figúry sa vo väčšej miere stávajú v zobrazeniach architektúry len pridávanou štafážou. Predovšetkým v Holandsku maľovanie architektúry silne rezonovalo. Po období babylonománie 16. storočia však nastal obrat k reálnej architektúre a vznikol dokonca osobitný žáner stvárnenia meštianskeho a najmä chrámového interiéru. Záujem maliarov sa v ňom sústredil na skúmanie svetla a priestorových vzťahov v rozľahlých, no pomerne jednoduchých sálových kostoloch. 

Martin Čičo ● Architectura delineata et sculpta : Obraz architektúry v grafike 16. - 18. storočia ; Kurátor výstavy: Martin Čičo . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2011.

datovanie:
miery: priemer 33.0 cm
výtvarný druh: kresba › prípravná › štúdia
žáner: figurálna kompozícia
v kolekciách:
materiál: papier
technika: pero
lavírovanie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: K 1064
licencia: Creative Commons License voľné dielo

vyhľadávať podľa farieb diela