Podobizeň mladého muža v bielom naberanom golieri

Domenico Tintoretto

datovanie:
miery: výška 61.7 cm, šírka 54.0 cm (obraz)
výška 85.0 cm, šírka 78.0 cm (rám)
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 1818
tagy: chlapec oči portrét pohľad
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Chlapčenský model mal podľa nápisu 18 rokov, keď zaznamenali jeho podobu. Oficiálny portrét v bustovom výreze mohol slúžiť ako prísny záznam podobizne. Presné modelovanie tváre, jasné zaznamenanie tvarov, starostlivo znázornený odev, osobnosť uzavretá do seba sú podané s chladným odstupom. Svetlom ožiarená tvár a slávnostná róba vynikajú pred neutrálnym pozadím. 

Model bol natočený tak, mierne doľava, aby nepozeral priamo na diváka. Aj vo farebnosti bol maliar značne zdržanlivý. Rozjasnené svetlom sú len tie časti, ktoré sú pre portrét bezpodmienečne podstatné a miesta, ktorými sú artikulované objemné tvary.

Premyslené a harmonické dielo podlieha nespočetným prototypom disciplíny oficiálnych portrétov. Majster svoje dielo pripravoval pre vzdelanú a urodzenú spoločnosť. Miernou pikantériou portrétu je, že chlapec, vďaka spodobeniu blízkemu portrétom dospelých, pózuje, ako keby ležali na jeho pleciach závažné problémy. 

Evidentné je množstvo anatomických nepresností v stvárnení a nešikovné postavenie hlavy vo vzťahu k ramenám, ako aj nesúlad medzi pozadím. Absentuje akákoľvek snaha o zaznamenanie stavu mysle, čo spochybňuje správnosť skorších atribúcií. Jacopovi Tintorettovi (1519–1594) sa pripisuje starší záznam veľmi podobného modelu, portrét neznámeho mladého muža v Miláne (Pinacoteca di Brera). Štýlová orientácia a vyslovené výhrady hovoria v prospech tvorbe blízkej Domenicovi Tintorettovi. 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.