Podobizeň Jána Samuela Steinhübla z Prešova

Ján Rombauer

datovanie:
miery: výška 76.0 cm, šírka 61.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Beňová
inventárne číslo: O 2512
tagy: loď portrét golier oči prsteň
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

V prvej polovici 19. storočia patril portrét medzi najpopulárnejšie žánre. Išlo o zachytenie podoby a postavenia portrétovaného, kde významnú úlohu zohrávali rôzne atribúty, ako i prostredie, v ktorom bola postava umiestnená. K významným portrétistom na Spiši zo začiatku storočia patril maliar Ján Rombauer, nasledovník klasicistických tradícií Jána Jakuba Stundera (1759 – 1811). Portrét obchodníka Jána Samuela Steinhübela znázorňuje prosperujúceho prešovského mešťana, obchodníka s vínom a s orientálnym tovarom, ktorý bol príbuzným veľkého prešovského patriota Karola Divalda, významného fotografa a historika (autora prvej menšej práce o Rombauerovi z roku 1904).

V roku 1804 získal Rombauer zákazku portrétovať Steinhübela už ako významného predstaviteľa strednej vrstvy. Dôležitým prvkom tejto kompozície je detailne zvládnuté pozadie obrazu, hlavne jeho pravá strana, kde vidno obchodnú loď so stafážovými postavami lodníkov. Trojica listov na stole (plus jedna obálka) upresňuje adresátov – Lipsko, Bruggy a Hamburg, dôležité centrá, s ktorými mešťan udržiaval obchodné styky. Typ tohto portrétu v jednoduchom interiéri s atribútmi ako listy bol
veľmi častým zobrazením osvietenca.

Ján Samuel Steinhübel je stvárnený v klasicistickom duchu, ale spomínaná loď v pozadí môže byť už znakom romantizmu, zosobnenom ďalekými cestami v podobe lode na tapete v pozadí. Júlia Szabó predpokladá, že mohlo ísť o obraz, alebo secco maľované ako papierová panoráma, ktoré v tej dobe boli populárne už i v strednej Európe. Slúžila pravdepodobne ako doplnok interiéru obchodníka. 
 

Katarína Beňová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.