Portrét muža s torzom antického stĺpa

Paris Bordone

datovanie:
miery: výška 115.5 cm, šírka 95.0 cm (obraz)
výška 153.0 cm, šírka 133.0 cm (rám)
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 91
tagy: muž portrét
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Smerom k nám sa obracia muž stredných rokov, opierajúc sa o kanelúrovaný zlomený stĺp. Priemerný typ, z ktorého výrazu sa azda celkom nevytratila poézia. K odhaleniu duševného rozpoloženia modelu nás privádza jeho pohľad, namiesto znázornenia emocionálneho stavu či iného prejavu bezprostredného správania. Zaujímaným postojom, pohybom a oblečením je naznačený i jeho spoločenský štatút. Na znak nadradeného postavenia drží portrétovaný v jednej ruke rukavice a cez rameno má prehodený plášť, druhou rukou sa ležérne opiera o fragment. 

Uvádzaním motívu z antiky je sprítomnená minulosť. Zlomený stĺp vo všeobecnosti symbolizuje jednu z kardinálnych cností, fortitudo. Význam zlomeného stĺpu je na príbuznom celofigurálnom portréte muža v Miláne (Brera) od Giovanniho Battistu Moroniho (okolo 1525–1578) interpretovaný citátom z Horáciových Ód, podľa ktorého pohroma nemôže odradiť vo veršoch ospievaného muža. Skrytým významom portrétu mohla byť strata blízkeho.

Na portréte neznámeho je osvetlená len tvár a ruky, takmer zo stredu. Pohľadom dáva spodobený príležitosť obecenstvu pocítiť užší kontakt s maľbou. To je najdramatickejší moment obrazu. Nie charakter, ale nový umelecký ideál a vizuálny zážitok rezonujú najvýraznejšie pri pohľade na maľbu. Jej autorom je pravdepodobne Paris Bordone, portrétista finančníckych elít severného Talianska a Bavorska.

Blízkou analógiou je portrét Muža s červenými rukávmi v Janove (Galleria di Palazzo Rosso). Ešte výraznejšie je zopakovaná póza na newyorskej maľbe Muža v pancieri s dvoma pážatami (Metropolitan Museum).
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.