Kimón a Pera

Luca Giordano – okruh autora

datovanie:
miery: výška 122.0 cm, šírka 99.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: historický motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2257
tagy: žena muž väzenie prsia
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Námet je vzatý z pojednania o láske detí k rodičom od antického autora Valeria Maxima. Dokiaľ to nezistil žalárnik, mladá žena menom Pero svojím materinským mliekom držala pri živote uväzneného otca Kimóna trpiaceho hladom a smädom vo väzení pre kresťanskú vieru. 

V tmavom väzenskom prostredí vidno Pero v trojštvrtinovom výreze po kolená. Okolo tela má omotaný tmavý plášť, miestami vidno časti bieleho zvršku s kožušinovým lemom. Pero sa so zdvihnutou rukou opiera o trám, druhou stláča odhalený prsník. Cez mreže naťahuje starec hlavu snažiac sa zachytávať tečúce mlieko. Odkázaný na zvláštnu službu, ale zhnusený vo výraze tváre sa usiluje zakryť svoj stud dcériným plášťom, ktorý ťahá k sebe. Pero, naopak, s oddanosťou hľadí na úbohého starca. 

Námet bol populárny a maliari ho volili frekventovane najmä v 17. storočí. Klasický námet umožňoval stvárniť rodinné hodnoty, ale aj veľmi silný erotický výjav. Obzvlášť tie spracovania témy pôsobia lascívne a zanechávajú dojem mileneckej scény starca s mladou ženou, v ktorých dcéra svojho otca priamo dojčí. Nesmierne populárny a často opakovaný model stanovil spracovaním témy Peter Paul Rubens (1577–1640) obrazom, ktorý je dnes v Petrohrade (Ermitáž).

Obraz je majstrovským dielom, napriek tomu jeho tvorca nebol doposiaľ určený. Realistickým spôsobom podané tvary pripomínajú tvorbu prvej generácie janovských maliarov počiatočného obdobia baroka, maliara z okruhu Bernarda Strozziho (1581/1582–1644). Aj pri spracovaní námetu volil autor individuálnu cestu a zdôraznil morálnu stránku príbehu. Na tvárach vidno odlišné skľučujúce prežívanie jednakej situácie, piety. 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.