Erminia vyrýva meno Tancreda do kôry stromu

Alessandro Tiarini – autor predlohy, Taliansky maliar zo 17. storočia

datovanie:
miery: výška 79.5 cm, šírka 63.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
žáner: alegorický motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Galéria mesta Bratislavy, GMB
inventárne číslo: A 261
v kolekciách:

Literárny obraz rytierskeho eposu Zúrivý Roland talianskeho básnika Ariosta (1474–1533) je ilustrovaný maľbou. Zraneného Medora, stúpenca maurského vodcu Dardinella, ošetrovala dcéra čínskeho kráľa Angelika, ktorá sa doňho zamilovala. Zaznamenaná je chvíľa, keď Angelika vyrýva meno Medora do kôry stromu. Tento dôkaz lásky vyvolal u Rolanda zúrivú žiarlivosť.

Námet je redukovaný na polpostavu ženy ryjúcej do kôry stromu. Za ňou vidno len korunu stromu a na horizonte kopcovitý kraj. Postava je izolovaná tmavým pozadím. Je vo výreze, v ktorom je spodobená po driek, takže sa stala významovo jediným podstatným motívom obrazu. To viditeľne zvýšilo dramatický a emočný aspekt stvárnenia.

Existuje minimálne jedna replika obrazu, ktorá v ponuke významného aukčného domu bola určená ako dielo Alessandra Tiariniho, prominentného bolonského maliara. Na nej sú jasnejšie definované tvary a tlmenejšia farebnosť. Na oltárnom obraze Vyslobodenie svätého Petra z väzenia v Pescii (Santi Stefano e Niccolao) od Alessandra Tiariniho sa objavuje rovnaký typ tváre. Podobe svätice v obraze Štyri postavy svätých a donátor, ktorý je v Bologni (San Martino Maggiore).

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.