Svätá Cecília

Taliansky maliar

datovanie:
miery: výška 111.6 cm, šírka 88.3 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevená tabuľa
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 257
tagy: žena šaty klavír
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Kresťanka Cecília zložila sľub čistoty. V deň svojej svadby spievala pri organe hymny a prosila Boha, aby nepripustil jej poškvrnenie. Snúbenec Valerián mal uvidieť anjela, ktorý strážil jej telo, a získať Cecíliu, len ak sa dá pokrstiť.

V trojštvrtinovom výreze zaznamenaná sediaca postava za organom jednou rukou drží na kolenách fiktívne noty a druhou málo reálne ozvučuje nástroj stlačením klávesy. Zdanlivo úzkostlivo sú zaznamenané rastliny v bifokálnom okennom priezore. Hĺbka je vystupňovaná naznačeným závesom v prvom pláne.

Najbližšou analógiou k maľbe v Bratislave je Giampietrinovi pripísaný obraz Márie Magdalény vo Washingtone (Howard University Gallery of Art), ktorý formálnou kvalitou je principiálny medzi viacerými replikami. Jednu dlho evidovanú verziu ponúkli do dražby v roku 1984.

Nie je známy signovaný obraz ani životopis Giampietrina. Hypotetické pomenovanie dostal podľa zmienky Leonardovho (1452–1519) rukopisu. Aktuálne sa zaňho považuje umelecká osobnosť činná v prvej tretine 16. storočia, identifikovaná ako Pietro Giovanni Rizzoli, autor oltárnych obrazov a série malých formátov s polpostavami svätíc a hrdiniek antiky vytvorených pre súkromné objednávky.

Zo zatajenej zbierky ponúkli Svätú Cecíliu od Leonarda da Vinci do londýnskej dražby Christie’s konanej 16. – 17. marca 1787. Dlho bol s rovnakým určením evidovaný obraz, pravdepodobne totožný s vydraženým, zo zbierky Jozefa Brunswicka v Dolnej Krupej. Nie je však ani len autentickým dielom Giampietrina, ale voľnou kópiou a imitáciou z neskoršieho obdobia. Okrem vizuálneho výsledku to signalizujú aj údaje reštaurátorskej dokumentácie, podľa ktorej výstavba nezodpovedá technológii Giampietrina a namiesto spolvera zaznamenali v podkresbe mriežku. 
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.