datovanie:
miery: výška 24.0 cm, šírka 17.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 4504
tagy: autoportrét muž
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Autoportrét ako výraz židovského osudu bol pre Kubínčana drastickou odpoveďou na nepochopiteľné – na neexistujúcu otázku. Podobne ako Oskar Kokoschka, ktorý ho pravdepodobne v dvadsiatych rokoch aj inšpiroval, dokázal z portrétu vytiahnuť na povrch obrazu vnútorné črty a emócie človeka.

Hoci môžeme APWK považovať za výrazného krajinára, pre dosiahnutie jeho vysokej úrovne vlastného, ale aj dobovo oprávneného umeleckého názoru bolo ťažiskové práve jeho vášnivé rané skúmanie možností portrétu a autoportrétu ako „nového“ média pre vyjadrenie moderného životného pocitu, ktoré už nikdy neopustil.

Expresívny prístup určite čerpal z prostredia Budapešti a Berlína, kde študoval, svojím zameraním na človeka a vlastnú podobizeň ako vnútornú reflexiu obrazu sveta však náleží práve austro-modernistickej tendencii. Postavy nešťastníkov bez ukotvenia v krajine zobrazujú tulákov, Cigánov, pijanov, žobrákov, ktorí nikam nepatria, nikto ich nečaká. 

V kresbách aj na obrazoch sa objavujú konkrétne typy ľudí, ktorí pre neho predstavovali odraz spoločenského úpadku a stratu istôt po 1. svetovej vojne. V ich siluetách istým spôsobom stretávame citlivého maliara samotného – počítajúceho samého seba medzi siroty z ruín starého sveta, medzi marginalizovaných a biednych.

Lucia Gregorová Stach ● UMELCOVA (ŤAŽKÁ) BATOŽINA, Arnold Peter Weisz-Kubínčan 1898 – 1945