25. august 2016
Kolekcia obsahuje 78 diel
2 minúty
Narodil sa ako Arnold Weiss, zomrel ako Peter Kubínčan. Narodil sa ako izraelita, zomrel v koncentračnom tábore ako pokrstený katolík. Narodil sa v Pruskom kráľovstve, žil v rakúsko-uhorskej monarchii a v Československej republike, zomrel neznámo kde. Cítil sa ako verný Oravčan, a predsa sa presťahoval do Martina. Nevedel dobre po slovensky, ale jeho najväčším podporovateľom bola Matica slovenská. Začal študovať sochárstvo, no poznáme ho ako maliara.
Arnold Peter Weisz-Kubínčan – Autoportrét, 	okolo 1927, Slovenská národná galéria

 

Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1944) je predstaviteľom slovenského netradičného žánrového maliarstva medzivojnového obdobia. Jeho tvorba sa formovala na základe expresionistickej maľby a motivicky vychádzala predovšetkým zo slovenskej reality Oravy, Liptova a Turca. Jeho život sprevádzal neustály vnútorný nepokoj, ktorý sa prejavil v neprestajnom hľadaní vlastnej identity. Do jeho života výrazne zasiahli historické udalosti prvej polovice 20. storočia, ktoré do veľkej miery spečatili aj jeho osud.

 

Zámerom výstavy, predstavenej najskôr v Galérii mesta Bratislavy a následne v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne, je priblížiť osobitú tvorbu a výnimočnú osobnosť Arnolda Petra Weisza-Kubínčana na základe rozsiahleho obrazového a dokumentárneho výskumného materiálu. K výstave umelca, ktorý svoj oddaný vzťah k oravskému regiónu a k mestu, kde prežil značnú časť života, vyjadril tým, že k svojmu menu pripojil prídomok „Kubínčan“, sa viaže vydanie vôbec prvej monografie o autorovi.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan – Pastier s koňom, 1940–1943, Galéria mesta Bratislavy

 

Kolekcia k výstave Arnold Peter Weisz-Kubínčan - Hľadanie identity

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.