Kúpeľ

Ivan Csudai

datovanie:
miery: výška 120.0 cm, šírka 120.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: symbolická kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 6585
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Takmer za synonymum domáceho variantu neoexpresívnej maľby 80. rokov je považovaná tvorba Ivana Csudaia, ktorá si tento kredit niesla aj v neskorších rokoch, ako akceptovaného príkladu postupného preberania jazyka nových médií bez ukrátenia tradičných kvalít maľby. Aj keď sa maľba, ktorú so svojimi rovesníkmi na slovenskú scénu priniesol, nebála priznať inšpiráciu talianskou transavantgardou či nemeckými Neue Wilde, Ivan Csudai jej estetiku predsa len svojsky „po domácky“ rozvinul. Jeho prístup bol pravdepodobne ovplyvnený odbornou reštaurátorskou prípravou, takže zoznamovanie s možnosťami neoexpresionistickej maľby začal štúdiom dejín maľby, s dôrazom na výskum techník, postupov a materiálov. Keď k tomu pribral problematiku ikonografie, ako sveta zakódovaných tajomstiev, jeho mytologicko-expresívne maľby sa na niekoľko rokov stali kanonizovanými vzormi pre slušný počet epigónov domácej postmodernej maľby.

Takmer všetky osobitosti Csudaiovho vtedajšieho rukopisu sú exemplárne zastúpené v maľbe Kúpeľ. Od vrstvenia pastóznych nánosov farieb ako výsledku výskumu materiálov a postupov starých majstrov po introvertný symbolický svet, vyústenia jeho ikonografických inšpirácií. Variácie obrazovej reči históriou overených a zároveň pre súčasníka zrozumiteľných symbolov, zabalenej v snovej či erotickej atmosfére, sa v Csudaiovej tvorbe objavovali do konca 80. rokov. Niekedy vtedy do obrazu vsadil motív cudzej predlohy, ktorý v ňom dominuje v rôznych mutáciách do dnešných dní. I keď sa expresívna dráždivosť ukryla pod striedmy a sofistikovanejší jazyk, Csudaiova maľba odkazuje, síce s čoraz viditeľnejšou ironickou dištanciou, k autorovej, vždy tak trochu záhadnej osobnej mytológii.
 

Beata Jablonská ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.