datovanie:
miery: výška 145.0 cm, šírka 145.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 6941
tagy: tvár telo nadhľad muž žena
v kolekciách:
objednať reprodukciu

K tým niekoľkým maliarom a maliarkam, ktorí svojou prítomnosťou formovali obraz súčasnej maľby, vo vtedy viac-menej postkonceptuálnom prostredí 90. rokov minulého storočia, patrí Dorota Sadovská. Bola jedna z prvých, ktorá vniesla konceptuálne metódy do tradičného maľovania. Sústredila sa na mnohopočetné obrazové série s malými formálnymi či obsahovými zmenami a na dôsledne netradičnú inštaláciu, so zámerom posunúť limity závesného obrazu. Zároveň nezanevrela na klasické maliarske techniky a kompozičné postupy, originálne použité v nadhľadových alebo podhľadových perspektívnych skratkách.

Obraz Otázka je jedným z prvých, kde použila efektný nadhľad, zacielený na skupinu viacerých postáv, akoby nalepených na farebne monochrómnom pozadí. Tento kompozičný model dôsledne overila v nasledujúcich sériách malieb, s tematickým okruhom religióznych motívov, viazaných na martýriá svätcov, v charakteristickej pozícii akoby zapichnutej do hĺbky priestoru. Dorota Sadovská sa tu neodvoláva len na viditeľnú estetiku manierizmu, ale aj na vizuálne efekty počítačových hier a videoklipov. V nasledujúcich obrazových cykloch sa postupne vzdialila od predstavy ľudského tela ako sterilného miesta čisto ikonografických odkazov a hľadala v ňom aj iný, skôr maliarsky potenciál. Objavila ho v tradičnom portrétnom žánri, ktorý jej ponúkol možnosti overiť širokú škálu maliarskych techník a zručností. Odvrátením hlavy portrétovaných a sústredenie sa na detail krku sa však opäť odhalil Sadovskej originálny prístup k súčasnej maľbe, ktorého alfou a omegou je prekračovanie a búranie tradíciou overených zvyklostí.
 

Beata Jablonská ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.