Dorota Sadovská - Otázka

Dorota Sadovská bola jedna z prvých, ktorá vniesla konceptuálne metódy do tradičného maľovania. Sústredila sa na mnohopočetné obrazové série s malými formálnymi či obsahovými zmenami a na dôsledne netradičnú inštaláciu, so zámerom posunúť limity závesného obrazu. Zároveň nezanevrela na klasické maliarske techniky a kompozičné postupy, originálne použité v nadhľadových alebo podhľadových perspektívnych skratkách.

Obraz Otázka je jedným z prvých, kde použila efektný nadhľad, zacielený na skupinu viacerých postáv, akoby nalepených na farebne monochrómnom pozadí. Tento kompozičný model dôsledne overila v nasledujúcich sériách malieb, s tematickým okruhom religióznych motívov, viazaných na martýriá svätcov, v charakteristickej pozícii akoby zapichnutej do hĺbky priestoru. Dorota Sadovská sa tu neodvoláva len na viditeľnú estetiku manierizmu, ale aj na vizuálne efekty počítačových hier a videoklipov.

V nasledujúcich obrazových cykloch sa postupne vzdialila od predstavy ľudského tela ako sterilného miesta čisto ikonografických odkazov a hľadala v ňom aj iný, skôr maliarsky potenciál. Objavila ho v tradičnom portrétnom žánri, ktorý jej ponúkol možnosti overiť širokú škálu maliarskych techník a zručností. Odvrátením hlavy portrétovaných a sústredenie sa na detail krku sa však opäť odhalil Sadovskej originálny prístup k súčasnej maľbe, ktorého alfou a omegou je prekračovanie a búranie tradíciou overených zvyklostí.

Beata Jablonská ● 111 diel zo zbierok SNG, 2008

datovanie:
miery: výška 145.0 cm, šírka 145.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
žáner: figurálna kompozícia
tagy: tvár telo nadhľad muž žena
v kolekciách:
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 6941
objednať reprodukciu