New York

Juraj Bartoš

datovanie:
miery: výška 30.4 cm, šírka 40.2 cm
výtvarný druh: fotografia
typ objektu: pozitívstredný formát
materiál: fotografický papier
technika: čiernobiela fotografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Aurel Hrabušický
inventárne číslo: UP-DK 4417
zo súboru: New York
objednať reprodukciu

Móda Bartoša zaujímala v jej pominuteľnosti. Stále menej vyhľadáva vizuálne pôsobivé konfigurácie ľudí v anonymnom dave, jeho pozornosť patrí viac už konkrétnym jedincom, ich psychickej a fyzickej výbave. Zaznamenáva nielen okamžité, mimovoľné prejavy ľudí na verejnosti, ale ich celkový výzor, ktorým chcú podvedome, alebo cieľavedome pôsobiť na svoje okolie.

V tomto duchu vznikol v roku 1984 rozsiahly súbor fotografií v New Yorku. Juraj Bartoš dostal pre našinca zvláštnu príležitosť – strávil sedem týždňov v tejto megapolis a vytvoril tam svoj zatiaľ najobsiahlejší a najvýznamnejší súbor fotografií zo zahraničia. Väčšina snímok skôr iba odráža vzácnu príležitosť, ktorú sa fotograf usiloval naplno využiť, jednotlivé postrehy prevládajú nad jednotiacou stratégiou. Napriek tomu vo svojom súhrne v plnej miere zachytávajú multikultúrne prostredie mesta. 

Bartoš má ako obvykle neomylný cit pre miestne špecifiká a civilizačné
paradoxy – New York ho zaujíma takpovediac na všetkých úrovniach: fotografuje verejné priestranstvá aj zabudnuté zákutia, známe osobnosti, aj anonymných jednotlivcov z davu, živelné prejavy rôznych subkultúr. Práve v tomto inšpirujúcom prostredí postupne dozrieval jeho dokumentaristický program. Možno povedať, že svoje najznámejšie fotografické témy – Petržalku a bratislavskú Obchodnú ulicu, bude fotografovať obdobným spôsobom ako ulice New Yorku, len na miesto príležitostného nastúpi fotografovanie systematické, akási vyššia jednota miesta a času.

Aurel Hrabušický ● Juraj Bartoš. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2009.