Na židovni v Bratislave

Ladislav Roller

Ladislav Roller - Na židovni v Bratislave

 

„Však sme sa mali dobre“, zvyknú vraj spomínať pamätníci na obdobie slovenského štátu. Áno, mali, ale nie všetci. A pre iných to „mať sa dobre“ jedných, nevyhnutne znamenalo strádanie, utrpenie, dokonca smrť... Rozhodne najtemnejšou stránkou obdobia slovenského štátu bol holokaust: očiernenie, odľudštenie, zvecnenie, odsun a následne likvidácia viac ako 70 000 obyvateľov židovského pôvodu zo Slovenska. Antisemitizmus, latentne prítomný v slovenskej spoločnosti, získal za slovenského štátu oficiálne posvätenie. Bol súčasťou kultúrnej i ekonomickej politiky štátu, jedným z hlavných motívov jeho propagandy.

Hoci slovenskí politickí predstavitelia ešte v roku 1942 (prvá vlna deportácií, viac než 57 000 obetí) nemohli vedieť, mohli však už tušiť, že posielajúc svojich židovských spoluobčanov nenávratne do „pracovných táborov“, ich odsudzujú na smrť. Už samotné rasové zákony a arizačný proces – štátom riadené a posvätené okradnutie, doslova ožobráčenie Židov a ich nemilosrdné vysťahovanie zo Slovenska, boli dostatočne nehumánne. Zvlášť zahanbujúcim faktom je, že to bolo z prvej európskej krajiny, mimo Ríše, ktorá z vlastnej iniciatívy radikálne riešila „židovskú otázku“ a za vysťahovanie svojich Židov Nemecku dokonca zaplatila. Prvá vlna deportácií sa diala v slovenskej réžii, druhá, po povstaní, už v réžii Nemecka.

Katarína Bajcurová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 6,99 cm, šírka 6,47 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálny motív
mestský motív
v kolekciách:
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Slovenský národný archív, Bratislava – fond STK

súvisiace diela

Ladislav Roller - Na židovni v Bratislave Neznámy autor - Protižidovská karikatúra z publikácie: Ctibor Pokorný - Židovstvo na Slovensku Neznámy autor - To je on, poznáš ho podľa hviezdy! Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Neznámy autor - Propagandistická nálepka Neznámy autor - Nebuď služobníkom Žida Neznámy autor - Protižidovská karikatúra z publikácie: Ctibor Pokorný - Židovstvo na Slovensku Neznámy autor - Marš zo Slovenska! Anton Baník - Deportácie židovského obyvateľstva v Nitre Tibor Borský - 21.8.1968 Martin Benka - Autoportrét Miloš Dohnány - Bez názvu (Autá v snehu) Karol Aufricht - Zrkadlo doby Miloš Dohnány - Turistické zátišie Viliam Malík - Pomník Milana Rastislava Štefánika I. Ladislav Bielik - August 1968 Joseph Schaffer, Peter Schaffer - Pohľad na Bratislavu z juhu Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Viliam Malík - Zo súboru Repatrianti Jozef Anton Lántz - Pohľad na Bratislavu zo severu Viliam Malík - Bratislava pred Manderlom Ladislav Roller - Výkladné skrine pred Úradom propagandy v Bratislave Karol Aufricht - Asfaltéri Karol Kállay - Z Podbrezovských železiarní Mikuláš Galanda - Matka a dieťa hrajúce sa s vtákom Mikuláš Galanda - Jadran Pavol Poljak - Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní II. Ľudovít Fulla - Scénický návrh ku hre Oscara Wilda: Vejár Lady Windermerovej Janko Alexy - Mojmírova smrť II. Karol Kállay - Hutník z Istebného