Inscenovaná fotografia židovského obyvateľstva „v ich novom domove na východe"

Fritz Fiala

Fritz Fiala - Inscenovaná fotografia židovského obyvateľstva „v ich novom domove na východe

 

V diele text:

Židovky z Bystrice, Levoče, Kežmarku atď., ktoré už štyri mesiace sú už preč zo Slovenska. Tak to vyzerá v novom židovskom tábore. Židovky nevyzerajú tak, ako keby trpely núdzu, alebo akoby boly mučené.

 

Vrcholom slovenskej propagandy sú inscenované fotografie šťastného života Židov v ich „novom domove“ na východe, publikované 7. novembra 1942 naraz hneď v troch denníkoch: Slovák, Gardista, Slovenská politika. Reportáž pripravil Fritz Fiala, redaktor novín nemeckej menšiny na Slovensku Grenzbote. Fotografie inscenujú falošný svet koncentračných táborov. Možno predpokladať, že fotografie boli na Slovensko distribuované z Nemecka prostredníctvom DNB. Táto kampaň sa realizovala v čase organizovania transportov židovského obyvateľstva do koncentračného tábora a mala cynickým spôsobom poslúžiť na ich bezproblémový priebeh. Fotografie mali tiež oslabiť správy, ktoré začali postupne na Slovensko prenikať a boli o tom, že sú v týchto táboroch Židia masovo zabíjaní.

Bohunka Koklesová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 7,12 cm, šírka 9,68 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: krajina s figurálnym motívom
v kolekciách:
technika: tlač
značenie:
inštitúcia: Súkromný majetok

súvisiace diela

Neznámy autor - Pracovný tábor pre židovské obyvateľstvo v Novákoch. Práca zaradeniek v krajčírskej dielni Neznámy autor - Pracovný tábor pre židovské obyvateľstvo. Zaradenka Dalma Jozef Fedora - Spomienky na domov Neznámy autor - Pracovný tábor pre židovské obyvateľstvo v Novákoch. Skupina chlapcov – cvičencov Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Imrich Weiner-Kráľ - Židovská ulica III. Bedrich Hoffstädter - Svadobná fotografia Viliam Chmel - Mesto s mesiacom a červeným vtákom Konštantín Bauer - Cigánsky tábor Konštantín Bauer - Domy na dedine s figurálnou štafážou Jozef Fedora - Na prični v koncentračnom tábore Jozef Fedora - Sediaci muž na drevenej lavici Gustáv Mallý - Americká krajina Janko Alexy - Mojmírova smrť II. Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Miloš Dohnány - Bez názvu (Autá v snehu) Sebastian Majsch - Petržalský park Neznámy autor - Židovská hviezda, označenie HZ (Hospodársky Žid) Salomon Kleiner - Bibliotheca Major Miloš Dohnány - Štúdia. Ihlan Jozef Anton Lántz - Pohľad na hrad a obec Červený Kameň Salomon Kleiner, Johann August Corvinus - Pohľad na c.k. stajne vo Viedni Salomon Kleiner, Johann August Corvinus - Kostol trinitárov vo Viedni Salomon Kleiner, Johann August Corvinus - Kostol a námestie Am Hof vo Viedni Salomon Kleiner, Georg Daniel Heumann - Pohľad na Vysoký trh vo Viedni Jozef Jankovič - Československo II. Salomon Kleiner, Johann August Corvinus - Dominikánsky kostol Panny Márie vo Viedni Salomon Kleiner, Hieronymus Sperling - Univerzitný - jezuitský kostol vo Viedni Tibor Borský - 21.8.1968 Taliansky maliar z 2. polovice 18. storočia - Dávid a Betsabe