SNP – prehliadka terénu. Partizánsky oddiel Stalin

Neznámy autor

Neznámy autor - SNP – prehliadka terénu. Partizánsky oddiel Stalin

Fotografie, ktoré sa nám vzácne zachovali z obdobia SNP, realizovali zväčša anonymní a neprofesionálni fotografi, neraz účastníci bojov v horách. Mnohé zábery tak nesú známky nezvládnutia fotografickej techniky (rozostrenie, hrubé zrno, výrazný kontrast medzi bielou a čiernou farbou atď.) a kompozičného usporiadania jednotlivých plánov. Fotografie však vznikali v náročnom teréne, pri fyzickom výkone či bojovom nasedení, a situáciu neraz komplikovali aj zhoršené svetelné podmienky. Cez to všetko sú však fotografie mimoriadne svojím vizuálnym svedectvom o odboji Slovákov voči fašistickým silám v krajine. Obsah je tak zásadnejší než kvalita samotná.

Fotografie, ktoré sa doposiaľ zachovali, možno na základe obsahu rozdeliť do troch základných okruhov. Po prvé sú to vojenské operácie, presuny a život partizánov v horách. Ďalším motívom sú represálie voči účastníkom povstania a voči partizánskym obciam, ktoré v dôsledku ich pomoci ľahli popolom. A napokon je to povstalecká krajina, ktorá je dokumentovaná po odznení bojov. Pohľad na krajinu je narušený jej zdevastovanými časťami, zvyškami munície a obeťami.

Bohunka Koklesová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 21,37 cm, šírka 30 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálno-animálna kompozícia
vojnový motív
v kolekciách:
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Vojenský historický ústav (VHÚ) - Vojenský historický archív, Bratislava

súvisiace diela

Neznámy autor - Po stopách bezhlavého úteku pučistickopartizánskych jednotiek v Banskej Bystrici - cesta na Donovaly František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. Neznámy autor - Exhumácia mŕtvych v Martine František Nový - Prechod partizánskej brigády Pomstiteľ cez front. Odpočinok na ceste z Magurky na Chabenec. Neznámy autor - Verejne popravení partizáni nemeckými vojakmi v obci Medzibrod, v okrese Banská Bystrica Miloš Dohnány - Štúdia. Ihlan Viliam Malík - Zo súboru Repatrianti Tibor Borský - 21.8.1968 Karol Aufricht - Zrkadlo doby Martin Martinček - Po žatve II. Jozef Anton Lántz - Kostol Panny Márie Snežnej na Hlbokej ceste v Bratislave Iľja Jozef Marko - Byt v pivnici Karol Aufricht - Asfaltéri Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Viliam Malík - Bratislava pred Manderlom Edmund Gwerk - Veternô Viliam Malík - Hydrocentrála v Ladcoch Jozef Anton Lántz - Obec Svätý Jur Jozef Anton Lántz - Pohľad na Borinku a hrad Pajštún  Štefan Bednár - Vinník Karol Kállay - Hutník z Istebného Nizozemský maliar - Krajina Karol Kállay - Fotografie pre časopis Móda V. Vladimír Dedeček, Neznámy autor - Areál Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene. Fotografia auly maxima a čelnej fasády školy v pozadí. Nizozemský maliar zo 17. storočia, Holandský maliar zo 17. storočia - Babylonská veža Johann Nepomuk Ender, Maďarský maliar - Portrét grófa Mihálya Esterházyho Viliam Malík - Pomník Milana Rastislava Štefánika I. Štefan Bednár - Banská Bystrica