Zimná krajina

Anton Jasusch

datovanie:
miery: výška 80.0 cm, šírka 107.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: krajina
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Východoslovenská galéria, VSG
kurátor: Miroslav Kleban
inventárne číslo: O 215
tagy: strom zima sneh

Počas liečebného pobytu v Tatrách v roku 1909 sa Jasusch zoznámil s maliarom Ferdinandom Katonom, v ktorého spoločnosti prehĺbil svoje vnímanie krás prírody a významu krajinomaľby. Odvtedy sa stala aj čistá krajina jeho častou samostatnou témou obrazov. Prerušovaný, pastózny spôsob maľby a prejav plný napätia ostávali aj naďalej prítomné, maľby sa však naplnili symbolickým významom a mystickou náladou.

Jasusch vo svojich najlepších dielach z tohto obdobia uplatňuje zásadu postimpresionistickej maľby a nestavia na odzrkadlení dojmov a nálady skutočnej krajiny na základe fyziologických vnemov, ale smeruje k výrazu iracionálnych až mysterióznych zážitkov prežitých prostredníctvom krajiny. Nevieme, či sa krajinomaľbe začal venovať ihneď po návrate do Košíc alebo až počas pobytu v Tatrách, ale rozhodne mal vždy k nej blízko a počtom prevládala v jeho tvorbe aj v rokoch 1910 - 1914.

Maľby charakterizuje pôsobivá, snová až záhadná farebnosť s intenzívnym svetelným kontrastom i množstvom jemných odtieňov v rámci jednotlivých blokov más a efektné kompozičné riešenie obrazu s nevšedným prírodným výsekom. 

Na maľbách dominuje rytmus, pohyb a smer kriviek zdôrazňujúcich pulzujúcu dynamiku do jedného bodu sústredenej kompozície. Jemné, až dekadentné tóny stupňujú pocit chvenia, vlnenie línií zosilňujú neustále vibrujúce ťahy štetca naznačujúce zasnežené konáre stromov. Zvláštny kolorit vyvolávajúci tajomnú atmosféru je vyvážený ucelenou kompozíciou, ktorá obrazu dodáva istú mieru reálnosti.

Zsófia Kiss-Szemán ● Anton Jasusch : Maliar a vizionár. Košice : Východoslovenská galéria, 2007. 42 strán. ISBN 9788088762928.